Newsy

Skarbówka zaczęła wchodzić na konta bankowe Polaków. W jakim celu?

Newsy

Autor:
Diana
Ryściuk
Źródło:
businessinsider.com, tvn24.pl
analiza konta bankowego

Urzędnicy mogą łatwiej uzyskać dostęp do kont bankowych Polaków i zaczynają już z tego korzystać. Umożliwiają im to obowiązujące od początku lipca przepisy, które rozszerzyły uprawnienia Urzędu Skarbowego. Jaki jest cel tej zmiany?

Urząd Skarbowy sprawdza konta bankowe Polaków - w jakim celu?

Z chwilą wejścia w życie Polskiego Ładu zmienił się zakres uprawnień Urzędu Skarbowego. W ustawie nowelizującej przepisy przyjęto m.in. zapis polegający na tym, że każdy naczelnik urzędu skarbowego będzie mógł zażądać od banków informacji o kontach klientów, nawet na etapie postępowania przygotowawczego. Już wcześniej skarbówka mogła zaglądać na konta bankowe obywateli, ale tylko wtedy, gdy wszczęta została kontrola podatkowa lub jeśli trwało postępowanie podatkowe. Po zmianach wystarczy już samo postępowanie przygotowawcze. W ten sposób państwo może weryfikować kwoty wpływów i łatwo ustalać, czy nie dochodzi do istotnych zaniżeń podatkowych. Co ważne, wszystko odbywa się bez wiedzy obywateli. Nigdy nie będziemy wiedzieć, że nasze konto właśnie jest "prześwietlane".

Praca i finanse

Jak Polacy czy zarządzają swoimi finansami?
Jak Polacy czy zarządzają swoimi finansami?Dzień Dobry TVN
wideo 2/14

Skarbówka kontroluje konta, ale nie na masową skalę

Zdaniem ekspertów cytowanych przez Business Insider, owszem, skarbówki mają teraz większe możliwości, ale jeszcze nie widać wzmożonej aktywności w tej kwestii. Z informacji Ministerstwa Finansów wynika, że urzędnicy zaczęli już korzystać z rozszerzonych uprawnień, jednak tylko w przypadkach koniecznych. Poza tym pozyskiwane dane są ściśle chronione tajemnicą skarbową.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Więcej na ten temat znajdziesz na tvn24.pl

Zobacz także:

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor:Diana Ryściuk

Źródło: businessinsider.com, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: lOvE lOvE/Getty Images

Pozostałe wiadomości