Newsy

Sinice w Gdyni Redłowie. Kąpielisko zostało zamknięte

Newsy

Moment RFfhm/Getty Images

Sinice w Bałtyku. Główny Inspektorat Sanitarny poinformował w piątek po południu o wywieszeniu czerwonej flagi na Kąpielisku w Gdyni Redłowie. W regionie tym pojawiły się toksyczne cyjanobakterie.

Z powodu pojawienia się w wodzie zakwitu sinic w piątek po południu zamknięte zostało kąpielisko w Gdyni Redłowie - poinformował Główny Inspektorat Sanitarny. Kąpiel możliwa jest przy wszystkich pozostałych nadmorskich plażach strzeżonych w Pomorskiem.

Z danych zamieszczonych w serwisie GIS-u wynika, że woda w pozostałych nadmorskich kąpieliskach jest wolna od sinic i bezpiecznie można z niej korzystać.

Sinice w Bałtyku

Sanepid podkreśla, że stan wody w poszczególnych plażach może nagle ulec na tyle pogorszeniu, że wprowadzony zostanie w nich zakaz kąpieli. Stanie się tak m.in. wówczas, gdy w przybrzeżnych wodach ponownie pojawią się zakwity sinic. Ich skupiska obserwowane są na powierzchni wód Zatoki Gdańskiej od wielu dni: przemieszczają się one nieustannie przenoszone przez wiatr i prądy morskie.

Decyzję o dopuszczeniu lub nie kąpieli w danym miejscu podejmują na bieżąco pracownicy sanepidu i ratownicy, którzy obserwują wodę.

Sanepid przypomina na swoich stronach internetowych, że w przypadku obfitego zakwitu sinic, stacja zaleca absolutny zakaz wchodzenia do wody. Kąpiel w zanieczyszczonej sinicami wodzie może spowodować niekorzystne reakcje organizmu: od wysypki na skórze po zaczerwienienie spojówek. W przypadku połknięcia takiej wody mogą wystąpić dolegliwości ze strony układu pokarmowego - w tym biegunka, wymioty i bóle brzucha.

Sinice - przyczyny występowania

Sinice (cyjanobakterie) taksonomicznie są bakteriami i zalicza się je do najstarszych organizmów występujących na Ziemi. Występują we wszystkich zbiornikach wodnych, problemem stają się tylko wtedy, gdy wzrasta ich ilość. Szczególną uwagę poświęca się tym, które produkują związki toksyczne. Sezonowość masowych zakwitów cyjanobakterii jest naturalnym zjawiskiem występującym w przyrodzie, towarzyszy mu zmętnienie wody i jej zabarwienie.

Czynniki wpływające na sinicowy zakwity wody:

  • temperatura wody ma powyżej 16-20°C;
  • dostępność soli biogenicznych (zwłaszcza fosforanów);
  • słaby wiatr;
  • niewielkie falowanie wody;
  • brak opadów.

Przewidywanie występowania zakwitów wody jest trudne ze względu na zmienne warunki pogodowe. Z tego względu nie można przewidzieć, kiedy się pojawi i jak długo będzie się utrzymywał zakwit w danym zbiorniku wodnym.

Zobacz też:

Jedziesz na urlop? Weź zaświadczenie i głosuj, gdzie chcesz w drugiej turze wyborów prezydenckich

Nowe wytyczne dla przedszkoli i żłobków. Jakie zmiany zostały wprowadzone?

Koronawirus w zakonie w Łomży. Siostry Służki pracowały w wielu miejscach, także w przedszkolu

Zobacz wideo: Sinice - pierwsze organizmy na Ziemi

Autor: Jola Marat

Źródło: PAP | SK GIS

Źródło zdjęcia głównego: Moment RF

Pozostałe wiadomości