Newsy

W tych miejscach nie wejdziesz do wody. Sanepid zamknął kąpieliska z powodu sinic

Newsy

Sinice. Bałtyk zamknięte kąpieliska

Główny Inspektorat Sanitarny postanowił zamknąć kolejne kąpieliska w Trójmieście. Powodem tej decyzji są sinice. Sanepid przypomina, że kąpiel w zanieczyszczonej wodzie może spowodować niekorzystne reakcje organizmu.

Zamknięte kąpieliska - gdzie znaleźć informacje

Aktualne dane dotyczące stanu wody w kąpieliskach można znaleźć w serwisie informacyjnym Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Z zamieszonych tam danych wynika, że w Trójmieście jest obecnie zamkniętych dziesięć kąpielisk.

Z powodu zakwitu sinic w sobotę po południu zamknięto sześć z dziewięciu kąpielisk zorganizowanych w Sopocie: Hotel Sopot-Beach Club, Hotel Haffner-Esentra, Park Północny I, Park Północny II, K22, Łazienki Południowe. Czerwona flaga zawisła też na dwóch plażach w Gdańsku: Jelitkowo, Klipper Jelitkowo. Wcześniej - w sobotni poranek - sinice uniemożliwiły korzystanie z wody w strzeżonych kąpieliskach w Gdyni Orłowie oraz Gdańsku Orle.

Ponadto w województwie pomorskim, zakwity sinic wciąż utrzymują się na jeziorze Przywidzkim w powiecie gdańskim (zamknięte zostało kąpielisko gminne w Przywidzu przy ul. Jeziornej), jeziorze Żarnowieckim w powiecie wejherowskim (zamknięte kąpielisko w Lubkowie-DPS) oraz jeziorze Jasień w powiecie bytowskim (nieczynne kąpielisko w Zawiatach).

Sinice - dlaczego są niebezpieczne

Latem w wodach Morza Bałtyckiego a także jezior często pojawiają się wykwity sinic. Ich skupiska przemieszczają się nieustannie na powierzchni wody przenoszone przez wiatr lub prądy wodne. Gdy pojawią się w pobliżu plaż, czasowo zamykane są zorganizowane przy nich kąpieliska. Decyzje o wywieszeniu w danym miejscu czerwonej flagi podejmują - w uzgodnieniu z pracownikami poszczególnych stacji Sanepidu - ratownicy, którzy na bieżąco obserwują wodę.

Sanepid przypomina, że w przypadku obfitego zakwitu sinic, zalecany jest absolutny zakaz wchodzenia do wody. Kąpiel w zanieczyszczonej sinicami wodzie może spowodować niekorzystne reakcje organizmu: od wysypki na skórze po zaczerwienienie spojówek. W przypadku połknięcia takiej wody mogą wystąpić dolegliwości ze strony układu pokarmowego w tym biegunka, wymioty i bóle brzucha.

Dlaczego sinice są niebezpieczne?

>>> Zobacz także:

Wesele bez dziadków? Są nowe wytyczne

Ministerstwo Klimatu chce znakować produkty, by łatwiej było je segregować

Kolejny rekord zakażeń koronawirusem. Liczba niebezpiecznie rośnie

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor: Iza Dorf

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości