Newsy

Z powodu pandemii sercowcy boją się wezwać karetkę. Eksperci: "pamiętajmy, że zawał jest bardziej śmiertelny niż Covid-19"

Newsy

PM Images/Getty ImagesZawał serca

Polskie Towarzystwo Kardiologiczne alarmuje, że w czasie pandemii koronawirusa ludzie z podejrzeniem zawału, z obawy przed zarażeniem, nie dzwonią po karetkę, przez co ryzykują swoim życiem. - Zawał serca jest o wiele bardziej śmiertelny, niż choroba Covid-19, dlatego w razie dolegliwości należy jak najszybciej wezwać pomoc – przekonują lekarze.

Strach przed zarażeniem

Zaledwie w ciągu ostatniego miesiąca o 25 proc. spadła liczba zabiegów kardiologii interwencyjnej stosowanych w ostrym zawale serca

– alarmuje w informacji przekazanej PAP prezes Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego prof. Adam Witkowski.

W czasie epidemii SARS-CoV-2 często słyszymy od zgłaszających się do nas pacjentów, że bardzo obawiali się przyjazdu do szpitala i potencjalnego zakażenia. Tymczasem w ośrodkach podejmujących terapię ostrego zespołu wieńcowego w całej Polsce wdrożono procedury bezpiecznej terapii pacjentów

– przekonuje specjalista, który jest kierownikiem Kliniki Kardiologii i Angiologii Interwencyjnej Narodowego Instytutu Kardiologii w Warszawie.

Podkreśla, że z terapią zawału serca nie wolno zwlekać.

Jako środowisko kardiologiczne musimy zrobić wszystko, by zapewnić naszym pacjentom jak najlepsze warunki leczenia i zachęcić ich do wezwania pomocy wtedy, kiedy to konieczne. Stąd pomysł na webinarium, podczas którego porównamy najnowsze dane i przeanalizujemy najlepsze praktyki z Polski i z Europy

– dodaje.

Webinarium ekspertów

Czołowi w Polsce kardiolodzy będą mówić o tym, jak wygląda leczenie zawału w Europie w czasie pandemii Covid-19, i jakie są zalecenia Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego. O terapii ostrego zespołu wieńcowego opowie prof. Dariusz Dudek, prezydent-elekt Europejskiej Asocjacji Przezskórnych Interwencji Sercowo-Naczyniowych (EAPCI).

Omawiane będą wyniki badania ankietowego, zrealizowanego przez Polskie Towarzystwo Kardiologiczne w nawiązaniu do warunków leczenia pacjentów z zawałem serca w Polsce w czasach COVID-19. O wytycznych i perspektywie polskiej opowie prof. Adam Witkowski.

Spotkanie ekspertów Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego dla lekarzy będących członkami PTK odbędzie się na platformie edukacyjnej towarzystwa w poniedziałek 4 maja 2020 roku o godzinie 18.00.

>>> Zobacz także:

Autor: Iza Dorf

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: PM Images/Getty Images

Pozostałe wiadomości