Newsy

Seniorka straciła swoje oszczędności. Padła ofiarą nowej metody wyłudzeń pieniędzy

Newsy

Autor:
Aleksandra
Matczuk
Źródło:
Onet.pl
Oszukali seniorkę

Kreatywność oszustów nie zna granic, dlatego policja cały czas przypomina o zasadach ograniczonego zaufania. Niestety nie zastosowała się do nich seniorka z województwa warmińsko-mazurskiego i straciła swoje oszczędności. Jaką metodę tym razem wybrali wyłudzacze pieniędzy?

Nowa metoda oszustwa - COVID-19

Oszuści stale poszukują nowych sposobów na wyłudzanie pieniędzy od starszych osób. Emeryci dobrze znają już metodę "na wnuczka", dlatego przestępcy muszą się wysilić, by ich działania nie budziły podejrzeń wśród seniorów. Niestety tym razem im się udało, a wszystko za sprawą wykorzystania nowej metody oszustwa.

Jak nie dać się oszukać?

Uwaga! Kradzieże „na klamkę”
Uwaga! Kradzieże „na klamkę”Dzień Dobry TVN
wideo 2/5

Przekręt związany jest z pandemią COVID-19. Oszuści działają według ściśle określonego scenariusza. Dzwonią do starszych osób, podając się za lekarza, który przekonuje ofiary do wypłacenia pieniędzy potrzebnych do uratowania życia ich bliskiej osoby. Tę metodę próbowano wykorzystać już m.in wśród mieszkańców województwa warmińsko-mazurskiego.

Seniorka straciła 8 tysięcy złotych

Wśród nich była seniorka, od której próbowano wyłudzić 60 tysięcy złotych. Jak czytamy na portalu Onet.pl pokrzywdzona nie dysponowała taką kwotą, zaoferowała więc oszczędności wynoszące 8 tysięcy złotych. Rozmówca przystał na propozycję seniorki.

Kobieta zorientowała się, że to przekręt, dopiero gdy wykonała telefon do swoich bliskich. Jej córka okazała się zdrowa, a emerytka zrozumiała, że ktoś wykorzystał jej zdezorientowanie. Jak chronić się przed oszustwem przez telefon? Przede wszystkim nie powinno się działać pochopnie.

Warto skontaktować się z bliskimi w celu wykluczenia próby oszustwa. Ponadto w rozmowie telefonicznej nie podajemy informacji na temat stanu konta, nie wpuszczamy też obcych ludzi do domu. Według policjantów najlepszym rozwiązaniem będzie tu ograniczenie zaufania do minimum.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor:Aleksandra Matczuk

Źródło: Onet.pl

Źródło zdjęcia głównego: PhotoAlto/Frederic Cirou/Getty Images

Pozostałe wiadomości