Newsy

Sejm przegłosował ustawę covidową. Czy szczepienia na koronawirusa będą obowiązkowe?

Newsy

Moment RFPaul Biris/Getty Images

Parlament pracuje nad tzw. ustawą covidową. Niektórzy publicyści uważają, że jej zapisy wydają się być niepokojące, ponieważ mogą zmuszać do przyjęcia szczepionki na koronawirusa. Czy rzeczywiście należy się w nich doszukiwać takiego obowiązku? O komentarz poprosiliśmy adwokat, Elizę Kunę.

Sejm przyjął ustawę covidową

Sejm przegłosował ustawę o zmianie niektórych ustaw w związku z przeciwdziałaniem sytuacjom kryzysowym związanym z wystąpieniem Covid-19. Zgodnie z jej art. 15, w ustawie o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi wprowadza się zmiany:

w art. 46b:a) pkt 4 otrzymuje brzmienie: 4) obowiązek poddania się badaniom lekarskim przez osoby chore i podejrzane o zachorowanie;b) po pkt 4 dodaje się pkt 4a w brzmieniu: 4a) obowiązek stosowania określonych środków profilaktycznych i zabiegów

Oznacza to, że w przypadku wystąpienia stanu epidemii lub stanu zagrożenia epidemicznego o charakterze i w rozmiarach przekraczających możliwości działania właściwych organów administracji rządowej i organów jednostek samorządu terytorialnego, Rada Ministrów może określić, w drodze rozporządzenia m.in. obowiązek poddania się badaniom lekarskim przez osoby chore i podejrzane o zachorowanie, a także obowiązek stosowania określonych środków profilaktycznych i zabiegów.

Obowiązkowe szczepienia na koronawirusa?

I to właśnie ten ostatni zapis budzi kontrowersje. Niektórzy publicyści uważają bowiem, że kryje się pod nim obowiązek szczepień na koronawirusa. Powołują się oni na terminologię medyczną według której do zabiegów profilaktycznych pierwotnych zaliczają się właśnie m.in. szczepienia ochronne.

W związku z tymi kontrowersjami poprosiliśmy o komentarz adwokat, Elizę Kunę.

W mojej ocenie nie jest to obowiązek szczepień, dlatego że we wszystkich innych ustawach obowiązek szczepień jest sprecyzowany wprost. Poprzez środki profilaktyczne i zabiegi raczej rozumiem np. noszenie maseczek albo obowiązkowe poddawanie się testom

- powiedziała prawniczka.

Warto dodać, że ustawą covidową zajmie się teraz senat.

Uwaga! TVN: COVID-19 groźny nie tylko dla seniorów. 15-letnia szczypiornistka trafiła do szpitala:

>>> Zobacz także:

Czym się różni koronawirus od grypy? "Jest od kilku do kilkunastu razy bardziej śmiertelny"

Według WHO świat znalazł się w krytycznym punkcie pandemii. "Najbliższe miesiące będą bardzo trudne"

Rząd wprowadził nowe obostrzenia. Wiadomo, co ze szkołami podstawowymi

Autor: Iza Dorf

Źródło zdjęcia głównego: Moment RF

Pozostałe wiadomości