Newsy

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa przygotowało poradnik na czas kryzysu i wojny. "Warto mieć tę wiedzę"

Newsy

Autor:
Sabina
Zięba
Źródło:
gov.pl
Myszka do komputera

W sieci pojawił się poradnik przygotowany przez Rządowe Centrum Bezpieczeństwa. W prosty sposób wyjaśniono w nim, jak przygotować się do sytuacji kryzysowej, co zrobić, by uniknąć zagrożenia i jak się zachować podczas jego wystąpienia. Rządowi eksperci nie chcą, by Polacy ulegli panice.

Kryzys w Polsce

W ostatnim czasie Polakami targają wielkie emocje. Wszyscy przejmujemy się losem naszych sąsiadów za wschodnią granicą, równocześnie obawiając się, że w przyszłości możemy podzielić ich los. Biorąc to pod uwagę Rządowe Centrum Bezpieczeństwa przygotowało "Bądź gotowy – poradnik na czas kryzysu i wojny".

Wojna w Ukrainie

Ewakuacja dzieci z Charkowa
Ewakuacja dzieci z Charkowa Dzień Dobry TVN
wideo 2/16

Poradnik składa się z dwóch części. Pierwsza z nich zawiera informacje niezbędne do przygotowania się na zagrożenie, druga – wskazówki działania w czasie kryzysu. Dowiemy się m.in. jak budować odporność na poziomie rodziny, aby zwiększyć bezpieczeństwo swoje i swoich bliskich; jak chronić się przed dezinformacją, aby nie ulec panice; jak się zachować podczas alarmu i co oznaczają poszczególne sygnały; jak przygotować się do ewentualnej ewakuacji; jak się zachować w przypadku skażenia terenu, braku dostaw energii elektrycznej czy sytuacji zakładniczej; jak udzielić pierwszej pomocy.

- Otaczająca nas rzeczywistość nieraz pokazała, że warto mieć wiedzę i być przygotowanym do różnych sytuacji - powiedział Damian Duda, szef Wydziału Polityki Informacyjnej Rządowego Centrum Bezpieczeństwa.

Jak zachowywać się w czasie kryzysu?

Ta publikacja nie jest nadzwyczajna, ponieważ Rządowe Centrum Bezpieczeństwa od kilku lat prowadzi edukację w obszarze umiejętności radzenia sobie w sytuacjach zagrożenia oraz budowania odpornego społeczeństwa. Z tego powodu specjaliści przygotowują poradniki, a także infografiki, animacje i filmy, które są rozpowszechniane poprzez profile w mediach społecznościowych oraz są ilustracją do publikowanych ostrzeżeń.

Wiadomo bowiem, że sytuacje kryzysowe mogą mieć różne podłoże. Mogą wynikać z intencjonalnego działania człowieka, jak również np. z powodu wypadku lub awarii w zakładzie przemysłowym, który wykorzystuje w procesie technologicznym niebezpieczne substancje. Rządowe Centrum Bezpieczeństwa uważa, że warto być przygotowanym na każde wydarzenie i wiedzieć, co oznaczają np. wyjące syreny, czy jak się odwołuje alarm.

Ilustracją dla dostępnego na stronie gov.pl poradnika jest zrealizowane wideo, czyli trzeci odcinek "Akademii Bezpieczeństwa RCB". Został on przygotowany we współpracy z rzecznikiem prasowym Komendanta Głównego PSP oraz ekspertem ds. bezpieczeństwa i byłym żołnierzem jednostki GROM.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji na Ukrainie.  Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor:Sabina Zięba

Źródło: gov.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shih Wei Wang/EyeEm/Getty Images

Pozostałe wiadomości