Newsy

Rosjanie na Lazurowym Wybrzeżu żyją jak królowie. Dlaczego nie można odebrać im nieruchomości?

Newsy

Autor:
Oskar
Netkowski
Reporter:
Anna Kowalska
Lazurowe wybrzeże – Eldorado bogatych Rosjan
Lazurowe wybrzeże – Eldorado bogatych Rosjan Dzień Dobry TVN
wideo 2/17

Warte setki milionów euro wille, podróże helikopterami, ogromne jachty i hektolitry szampana. Lazurowe Wybrzeże od lat przyciąga najbogatszych Rosjan. Mimo nacisków po wybuchu wojny w Ukrainie, francuskie prawo nie pozwala na odebranie wszystkich nieruchomości oligarchom. Dlaczego tak jest?

Rosjanie zawłaszczyli Lazurowe Wybrzeże

Głośno o Lazurowym Wybrzeżu zrobiło się kilka lat temu, kiedy jeden z oligarchów kupił tu rezydencję za 500 milionów euro. To najdroższa kupiona posiadłość na świecie. Rosjanie niemal zdominowali lokalny rynek. Kupują wszystko - od małych apartamentów po zamki.

- Lazurowe Wybrzeże i Rosja to długa historia. Jesteśmy pięknym regionem, więc klimat przyciąga tu Rosjan, ale nie tylko. Mamy wspólną historię - bogaci Rosjanie nie zaczęli tu przyjeżdżać dopiero po rozpadzie Związku Radzieckiego. Zaczęli emigrować w XVIII i XIX wieku - wyjaśniał Eric Galliano, dziennikarz, Nice Matin.

Rosjanie nie znają granic

Obywatele Rosji słyną z zamiłowania do przepychu. Kochają wydawać pieniądze i pokazywać, na co ich stać.

- Rosjanie są dyskretni, zamykają się w swoich przepięknych posiadłościach. Ale prowadzą filmowy tryb życia. Jeden z oligarchów zorganizował swoje wesele nad morzem. Rachunek wyceniono na 20 milionów euro. Na swój ślub przeniósł z Rosji kamień po kamieniu kaplicę prawosławną - relacjonował Eric Galliano.

- Wszyscy pamiętamy też imprezy w klubach w Monako czy Saint Tropez. Robią tam szampańskie pojedynki. Kupują jak najwięcej szampanów, by pływać w bąbelkach. Rachunki sięgają setek tysięcy euro - mówił.

Wojna a Rosjanie na Lazurowym Wybrzeżu

Po wybuchu wojny w Ukrainie, Francuzi przewidywali koniec rosyjskiego Eldorado. W związku z nałożonymi na oligarchów sankcjami, ich domy i jachty miały być skonfiskowane. Ostatecznie zamrożono jedynie 60 francuskich posiadłości, bo Rosjanie rejestrują je często pod innym nazwiskiem.

- Minister gospodarki obiecał skonfiskować nieruchomości rosyjskich oligarchów, którzy są bliscy Władimirowi Putinowi. Prawda jest taka, że prawo francuskie na to nie pozwala. Trzeba by udowodnić, że Rosjanie mieszkający w tych domach popełnili przestępstwo, a na to nie ma dowodów - zdradził Eric Galliano, dziennikarz.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz na platformie Player.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor:Oskar Netkowski

Reporter: Anna Kowalska

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości