Newsy

Już niedługo zabrzmi pierwszy dzwonek. Czy w szkołach będą bezpłatne płyny i maseczki?

Newsy

izusek/Getty Images

Szkoły i placówki oświatowe mogą zamówić płyny do dezynfekcji i maski medyczne dla personelu. Do składnia zapotrzebowania MEN przygotował specjalny formularz, dostępny na stronie resortu. Będzie on aktywny przynajmniej do 10 września. Czy maseczki i płyny do dezynfekcji będą darmowe?

Zamówienie maseczek i płynów do dezynfekcji - formularz

Zapas płynów i maseczek będzie przekazywany bezpłatnie przez Ministerstwo Zdrowia. Zamówienia można składać przez formularz dostępny na stronie resortu. Jest on już dostępny dla placówek z województw: dolnośląskiego, kujawsko-pomorskiego, łódzkiego i pomorskiego.

Od wtorku formularze będą mogły przesyłać szkoły z woj. lubelskiego, śląskiego, świętokrzyskiego i zachodniopomorskiego, od środy – z lubuskiego, mazowieckiego, opolskiego i podkarpackiego, a dzień później z pozostałych województw, czyli małopolskiego, podlaskiego, warmińsko-mazurskiego i z wielkopolskiego. Formularz będzie aktywny przynajmniej do 10 września.

MEN zachęca dyrektorów szkół i placówek oświatowych, aby nie zwlekali z wysłaniem formularza. Zapewnia, że wszystkie szkoły, które złożą formularz do 20 sierpnia, otrzymają płyny i maseczki do 1 września. Podmioty, które złożą zamówienia po 20 sierpnia, otrzymają środki po 1 września.

Powrót dzieci do szkoły

Od września podstawowym modelem pracy w szkołach mają być zajęcia stacjonarne. Będzie też możliwy model mieszany: dyrektor szkoły będzie mógł podjąć decyzję, że część dzieci lub klas będzie uczęszczać do szkoły w tradycyjnej formie, a część będzie uczyła się na odległość. Przy większym zagrożeniu epidemiologicznym w grę będzie wchodzić przejście całej szkoły na edukację zdalną.

Jednak w modelu mieszanym oraz modelu zdalnym dyrektor szkoły taką decyzję może podjąć dopiero po uzyskaniu zgody organu prowadzącego oraz inspektora sanitarnego

- poinformował minister edukacji narodowej, Dariusz Piontkowski.

Dyrektorzy szkół liczą na większe wsparcie ze strony resortu:

Widzimy się w Dzień Dobry Wakacje! Na program zapraszamy w każdą sobotę i niedzielę od 9:00.

>>> Zobacz także:

Zajęcia zdalne w szkołach możliwe, ale pod jednym warunkiem. Jak będzie wyglądała nauka w strefie czerwonej i żółtej?

Powrót do szkół - są nowe rozporządzenia dotyczące nauczania w czasie epidemii

USA. Blisko 100 tys. zakażeń koronawirusem wśród dzieci w dwa tygodnie. Jaka jest przyczyna?

Autor: Iza Dorf

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości