Newsy

Czy religia w szkołach będzie obowiązkowa? Jest decyzja ministra

Newsy

reenablack/Pixabay

Religia w szkołach to temat, który wywołuje sporo emocji, zarówno wśród uczniów, jak i ich rodziców. W tej chwili nie jest przedmiotem obowiązkowym. Czy w najbliższym czasie to się zmieni? Minister edukacji Przemysław Czarnek podjął decyzję w tej sprawie.

Religia w szkołach obowiązkowa?

Po trudnym roku nauki zdalnej uczniowie cieszą się zasłużonymi wakacjami. We wrześniu wrócą do szkolnych ław w trybie stacjonarnym.

Zobacz: Czy uczniowie we wrześniu wrócą do szkół? Rada Medyczna wydała opinię

- Przygotowujemy się do pełnego powrotu do szkoły uczniów. Na razie nic nie wskazuje na to, by było jakieś zagrożenie. Jesteśmy pełni optymizmu – mówił Minister Edukacji i Nauki Przemysław Czarnek na antenie Polskiego Radia 24. Jak dodał, w nowym roku szkolnym uczniowie mogą liczyć na dodatkowe zajęcia.

Szef resortu edukacji mówił także o nauczaniu religii.

- System wartości musi być przekazywany uczniom w szkole, bo taka jest funkcja szkoły – stwierdził Czarnek.

Obowiązkowa religia albo etyka w polskich szkołach

Przepisy przywracające obowiązek wyboru między religią a etyką - według zapowiedzi ministra edukacji - pojawią się w najbliższych tygodniach.

- Jeśli ktoś nie chce chodzić na religię, będzie chodził na etykę - wyjaśnił Przemysław Czarek. - Religia nie jest, nie była i nie będzie nigdy obowiązkowa – podkreślił.

Przyznał przy tym, że dojście do pełnego wprowadzenia tego obowiązku w życie zajmie kilka lat . Obecnie nie ma bowiem wystarczającej liczby etyków, którzy mogliby uczyć. Według szacunków, brakuje około kilkunastu tysięcy nauczycieli tego przedmiotu.

Przygotowanie do nauczania etyki w ramach studiów podyplomowych resort zlecił, za ich zgodą, kilku ośrodkom akademickim w różnych częściach Polski. Wykształcenie w tym kierunku będzie można zdobyć m.in. na Uniwersytecie Szczecińskim, Wrocławskim, Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie czy Akademii Ignatianum w Krakowie.

Uczniowie rezygnują z lekcji religii

Religia jest jednym z przedmiotów nauczanych w szkole od ok. 30 lat. Obecnie uczniowie masowo rezygnują z uczestnictwa w tych lekcjach. Wśród powodów wymieniają sprzeczne wartości oraz udzielanie im rad dotyczących życia prywatnego.

W 15 krajach Unii Europejskiej nauka religii w szkołach państwowych nie jest obowiązkowa. Oprócz Polski są to: Belgia, Bułgaria, Chorwacja, Czechy, Estonia, Hiszpania, Irlandia, Litwa, Łotwa, Portugalia, Rumunia, Słowacja, Węgry i Włochy.

Zobacz wideo: Z jakich powodów uczniowie rezygnują z lekcji religii?

Zobacz także:

Autor: Luiza Bebłot

Źródło: Polskie Radio 24

Pozostałe wiadomości