Kolejny rekord zakażeń koronawirusem. Ilu zarażonych nie ma objawów?

Test na koronawirusa
Paul Biris/Getty Images
Źródło: Moment RF
W Polsce padł kolejny rekord zakażeń koronawirusem. Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że minionej doby pozytywny wynik testu na Covid-19 uzyskało 1136 osób. Coraz częściej słyszymy o bezobjawowym zachorowaniu. Ile osób tak przechodzi zakażenie?

Rekordy zakażeń w Polsce

Ministerstwo Zdrowia przekazało, że najwięcej zakażeń wykryto w województwie małopolskim (183), mazowieckim (149 osób) i w pomorskim (143). W kolejnych sytuacja przedstawia się następująco: śląskie (110), łódzkie (84), wielkopolskie (84), podkarpackie (62), dolnośląskie (58), lubelskie (58), kujawsko-pomorskie (41), podlaskie (38), świętokrzyskie (36), zachodniopomorskie (28), warmińsko-mazurskie (23), lubuskie (20), opolskie (19). Według danych z 24 września:

  • 1 964 osób jest hospitalizowanych,
    • 125 220 - jest objętych kwarantanną,
      • 11 089 - jest objętych nadzorem epidemiologicznym,
        • 66 158 osób wyzdrowiało.

          Poprzedni rekord padł w sobotę, 19 września. Resort poinformował wówczas o tym, że koronawirusa wykryto u kolejnych 1002 osób. Do tej pory wykonano 3 201 501 testów, potwierdzono 82 809 przypadki zakażenia wirusem SARS-Cov-2, 2 369 osób zmarło.

          Zakażenie bezobjawowe

          Najnowsze badania sugerują, że większość osób zakażonych koronawirusem przynajmniej po jakimś czasie wykazuje objawy COVID-19. Zaledwie jedna piąta z nich nie ma żadnych dolegliwości.

          Wskazuje na to metaanaliza niemal 80 wcześniejszych badań, dotyczących osób z pozytywnych wynikiem testu genetycznego (PCR) w kierunku choroby COVID-19. Okazało się, że spośród osób z potwierdzonym wynikiem zakażenia koronawirusem jedynie jedna piąta nie miała żadnych objawów. U zdecydowanej większości, czyli 80 proc. badanych, prędzej czy później pojawiały się dolegliwości tej choroby – informuje pismo "PloS Medicine".

          Z tych samych badań wynika, że zakażone koronawirusem osoby, które nigdy nie wykazywały objawów COVID-19, o 65 proc. rzadziej przenosiły patogen na innych ludzi.

          Faktycznie bezobjawowy przebieg infekcji SARS-CoV-2 występuje u mniejszości zakażonych, a ponieważ są oni mniej zakaźni, niż osoby z objawami choroby, to najprawdopodobniej przypada na nich mniej transmisji tego patogenu

          – uważa jeden z autorów opracowania dr Nicola Low z University of Bern.

          Specjalista w wypowiedzi dla Reutersa wyjaśnił, że u większości zakażonych po jakimś czasie rozwijają się objawy infekcji, ale mogą oni przenosić koronawirusa w okresie, kiedy są bezobjawowi.

          Najnowsze badania potwierdzają zatem, że w zmaganiach z pandemią bardzo ważne jest przestrzeganie zalecanych wciąż zasad, czyli noszenie maseczek ochronnych, zachowanie dystansu społecznego oraz utrzymanie odpowiedniej odległości podczas bezpośrednich kontaktów.

          Zobacz też:

          Polska firma deklaruje: "Mamy pierwszy na świecie skuteczny lek na Covid-19"

          Ile dałbym, by pamiętać cię? Czyli jak trenować pamięć?

          Trzy nowe wyspy w Polsce. Wiemy, jak się będą nazywać

          Zobacz wideo: Nowe obostrzenia w Wielkiej Brytanii. Ogromny wzrost zakażeń koronawirusem

          Źródło: x-news

          Autor: Jola Marat

          Źródło: PAP| x-news

          Źródło zdjęcia głównego: Moment RF

          podziel się:

          Pozostałe wiadomości