Newsy

Koronawirus w Polsce. Najnowsze dane z 15 września 2022 r. - odnotowano 5 861 zakażeń, 17 osób zmarło

Newsy

Aktualizacja:

Zakażenia, osoby zmarłe i obostrzenia związane z koronawirusem. W Polsce trwa stan epidemii wprowadzony z powodu zagrożenia koronawirusem SARS-CoV-2. Oto aktualne przydatne informacje związane z pandemią i sytuacją w kraju.

Koronawius w Polsce - dane z 15 września 2022 r.

15 września zanotowano 5 861 zakażeń, zmarło 17 osób.

16 kwietnia 2022 r. Ministerstwo Zdrowia poinformowało o zmianie systemu raportowania o zakażeniach i zgonach wywołanych koronawirusem. Dane przedstawiane będą w zestawieniu tygodniowym, publikowanym w każdą środę. 14 września przekazano:

"Za okres 08.09.2022 - 14.09.2022 mamy 29 056 (w tym 5 716 ponowne zakażenia) potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem z województw: mazowieckiego (4908), śląskiego (3363), wielkopolskiego (2338), lubelskiego (2255), małopolskiego (2240), łódzkiego (1761), dolnośląskiego (1679), kujawsko-pomorskiego (1504), podkarpackiego (1468), pomorskiego (1461), świętokrzyskiego (1190), podlaskiego (1099), warmińsko-mazurskiego (1099), zachodniopomorskiego (1019), opolskiego (674), lubuskiego (636)".

362 zakażeń to dane bez wskazania adresu, które zostaną uzupełnione przez inspekcję sanitarną.

Z powodu COVID-19 zmarły 24 osoby, z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarło 81 osób.

Koronawirus - liczba osób zakażonych, zmarłych, objętych kwarantanną

Raport MZ - dane na 15 września 2022 r. (w związku z zakończeniem funkcjonowania szpitali i oddziałów covidowych raport dotyczący liczby pacjentów z COVID-19 w szpitalach będzie publikowany raz w tygodniu):

 1. 1Do 14 września 2022 r. potwierdzono 6 227 259 przypadków zakażenia wirusem SARS-CoV-2. 117 299
 2. 2Liczba wykonanych testów do 14.09.2022 r.: 37 147 711
 3. 3Do 14 września 2022 r., godz. 10:30 wykonano 56 368 050 szczepień. Liczba osób w pełni zaszczepionych 22 553 665.
 4. 4Ozdrowieńcy: osoby, które wyzdrowiały 5 335 951 - stan na 15 września 2022 r.

Dzienne statystyki w Polsce - dane z 15 września 2022 r.

 • szpital: 2487 osób jest hospitalizowanych (na 13.09.2022 r.)
 • kwarantanna: nikt nie jest objęty kwarantanną;
 • liczba zakażeń: 5 861, w tym ponowne zakażenia: 1235;
 • odnotowano 17 przypadków śmiertelnych;
 • wykonane testy 17 029, (od 08 - 14 września 2022): 83,4 tys. testów. .

Koronawirus w Polsce - obostrzenia

Wydarzenia kulturalne – ograniczenia

Do limitu nie zalicza się osób zaszczepionych przeciwko COVID-19, o ile okażą unijne cyfrowane zaświadczenie COVID, zaświadczenie o powrocie do zdrowia w związku z COVID w oparciu o pozytywny wynik testu antygenowego, zaświadczenie o szczepieniu, wyniku testu i wyzdrowieniu.

Muzea i galerie sztuki

Muzea i galerie sztuki są otwarte i mogą funkcjonować w ścisłym reżimie sanitarnym. Obowiązuje limit osób – 1 os. na 15 m kw.

Kina, teatry, filharmonie

Kina wznowiły działalność na świeżym powietrzu oraz w pomieszczeniach. Tego typu miejsca funkcjonują w ścisłym reżimie sanitarnym – maks. 30 proc. obłożenia. Udostępnienie widzom lub słuchaczom co drugiego miejsca na widowni, a w przypadku braku wyznaczonych miejsc na widowni, zachowanie odległości 1,5 m pomiędzy widzami lub słuchaczami. Uczestnicy nie mogą spożywać napojów i posiłków.

Teatry, opery, filharmonie prowadzą działalność na świeżym powietrzu. Tego typu miejsca funkcjonują w ścisłym reżimie sanitarnym – maks. 30 proc. obłożenia. Udostępnienie widzom lub słuchaczom co drugiego miejsca na widowni, a w przypadku braku wyznaczonych miejsc na widowni, zachowanie odległości 1,5 m pomiędzy widzami lub słuchaczami.

Teatry, opery, filharmonie mogą wznowić działalność w pomieszczeniach. Tego typu miejsca funkcjonują w ścisłym reżimie sanitarnym – maks. 30 proc. obłożenia. Udostępnienie widzom lub słuchaczom co drugiego miejsca na widowni, a w przypadku braku wyznaczonych miejsc na widowni, zachowanie odległości 1,5 m pomiędzy widzami lub słuchaczami. Zapewnienie, aby w pomieszczeniu przebywała jednocześnie nie więcej niż 1 osoba na 15 m kw. jego powierzchni. Uczestnicy nie będą mogli spożywać napojów i posiłków.

Domy i ośrodki kultury

Prowadzenie działalności przez domy i ośrodki kultury oraz świetlice jest dopuszczalne na otwartym powietrzu oraz w pomieszczeniach, pod warunkiem udziału nie więcej niż 30 proc. uczestników.

Biblioteki

Możliwość udostępniania zbiorów, pod warunkiem przebywania w bibliotece nie więcej niż 1 osoby na 15 m kw. powierzchni, z wyłączeniem bibliotekarzy. Przed wejściem do biblioteki należy zamieścić informację o limicie osób.

Prowadzenie przez biblioteki publiczne i naukowe działalności polegającej na organizacji spotkań i wydarzeń jest dopuszczalne w pomieszczeniach, pod warunkiem zapewnienia udziału nie więcej niż 15 osób, przy zachowaniu odległości 1,5 m pomiędzy uczestnikami.

Komunikacja publiczna - ograniczenia

Środkami transportu zbiorowego może podróżować ograniczona liczba osób. W całym kraju środkami transportu publicznego można przewozić, w tym samym czasie, nie więcej osób niż 100% obłożenia.

Zgromadzenia i spotkania - ograniczenia

Do limitu nie zalicza się osób zaszczepionych przeciwko COVID-19, o ile okażą unijne cyfrowane zaświadczenie COVID, zaświadczenie o powrocie do zdrowia w związku z COVID w oparciu o pozytywny wynik testu antygenowego, zaświadczenie o szczepieniu, wyniku testu i wyzdrowieniu.

W zgromadzeniach publicznych może uczestniczyć maks. 100 osób. Uczestnicy mają obowiązek zachowania 1,5 m odległości od innych osób. Ponadto odległość między zgromadzeniami nie może być mniejsza niż 100 m.

W imprezach i spotkaniach organizowanych na świeżym powietrzu albo w lokalu lub w wydzielonej strefie gastronomicznej może uczestniczyć maks. 100 osób. Obowiązuje dystans między stolikami (zajęty może być co drugi stolik, odległość między stolikami musi wynosić co najmniej 1,5 m – chyba, że znajduje się między nimi przegroda o wysokości co najmniej 1 m, licząc od powierzchni stolika).

Wesela, komunie i inne uroczystości oraz przyjęcia okolicznościowe - ograniczenia

Można organizować imprezy okolicznościowej na zewnątrz oraz wewnątrz (np. w restauracji). Obowiązuje limit osób – maks. 100. Tego typu wydarzenia mogą odbywać się w ścisłym reżimie sanitarnym. Obowiązuje dystans między stolikami (zajęty może być co drugi stolik, odległość między stolikami musi wynosić co najmniej 1,5 m – chyba, że znajduje się między nimi przegroda o wysokości co najmniej 1 m, licząc od powierzchni stolika). Limit nie dotyczy osób w pełni zaszczepionych przeciw COVID-19.

Edukacja - obostrzenia

Szkoły

Od 21 lutego 2022 r. wszyscy uczniowie odbywają zajęcia w trybie stacjonarnym.

Żłobki i przedszkola

Żłobki i przedszkola są otwarte i sprawują opiekę nad dziećmi.

Obowiązuje do odwołania.

Maseczki

Obowiązek zakrywania ust i nosa został zniesiony 28 marca 2022 roku. Nie dotyczy to punktów ochrony zdrowia, czyli między innymi szpitali i przychodni - w tych miejscach nadal należy zasłaniać nos i usta przy pomocy maseczki. Ministerstwo apeluje jednak o rozsądek i używanie maseczek w dużych skupiskach ludzkich i miejscach, w których nie da się zachować dystansu społecznego.

Jak przygotować się do testu? Jak rozmawiać z dziećmi o koronawirusie i jak długo żyje wirus? Zobacz materiały wideo na temat COVID-19.

Zasady dystansu społecznego

Obowiązuje zasada utrzymywania co najmniej 1,5 metra dystansu pomiędzy pieszymi.

Wyłączeni z obowiązku utrzymania 1,5 metra dystansu są:

 • rodzice z dziećmi wymagającymi opieki (do 13. roku życia),
 • osoby wspólnie mieszkające lub gospodarujące,
 • osoby z orzeczeniem o niepełnosprawności, osoby z orzeczeniem o stopniu niepełnosprawności, osoby z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego, osoby niemogące się samodzielnie poruszać i ich opiekunowie.

Izolacja i kwarantanna

Każdy zakażony zobowiązany jest do izolacji we własnym zakresie, tak, aby nie dopuścić do zarażenia innych osób. Sanepid będzie decydował o poddaniu kwarantannie bądź izolacji jedynie w szczególnych sytuacjach, np. kiedy pojawi się ognisko zachorowań.

Osoby mieszkające z zakażonymi SARS-CoV-2 od 28 marca 2022 roku nie będą poddawane kwarantannie. Osoby z pozytywnym wynikiem nie będą kierowany na kwarantannę, chyba, że będą ku temu przesłanki, a lekarz będzie wystawiał zwolnienie lekarskie.

Stan epidemii

20 marca premier Mateusz Morawiecki poinformował o wprowadzeniu stanu epidemii. Tym samym kary za łamanie kwarantanny zostały podwyższone z 5 tys. zł do 30 tys. zł.

Wcześniej, 13 marca zapadła decyzja o wprowadzeniu w Polsce stanu zagrożenia epidemicznego.

Gdzie należy szukać pomocy w przypadku pojawienia się objawów wirusa?

W przypadku podejrzenia u siebie obecności koronawirusa należy unikać kontaktu z innymi osobami, aby nie doszło do rozprzestrzenienia się wirusa.

Co zrobić w przypadku podejrzenia zakażenia koronawirusem?

 • skontaktuj się z lekarzem podstawowej opieki zdrowotnej za pośrednictwem teleporady. Lekarz może zlecić test na koronawirusa;
 • twój stan jest ciężki? Nie czekaj. Zadzwoń na numer alarmowy 112 lub 999 i uprzedź, że możesz mieć koronawirusa;
 • jeśli miałeś kontakt z osobą chorą lub zakażoną koronawirusem, to bezzwłocznie, telefonicznie powiadom stację sanitarno-epidemiologiczną;
 • zadzwoń na specjalną całodobową infolinię NFZ i dowiedz się jak należy postępować w sytuacji podejrzenia zakażenia koronawirusem: 800 190 590.

Gdzie znaleźć prawdziwe i rzetelne informacje?

Aktualności związane z informacjami o koronawirusie oraz wprowadzanymi zmianami możecie znaleźć na stronie Ministerstwa Zdrowia i NFZ oraz Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Wszystkie wprowadzone zasady opisane powyżej mają na celu pokonanie panującego koronawirusa.

Zobacz też:

 • 30 lat doświadczenia
 • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
 • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
 • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor: Adrian Adamczyk

Źródło: premier.gov.pl | PAP

Źródło zdjęcia głównego: Dowell/Getty Images

Pozostałe wiadomości