Newsy

"Każdy będzie mógł wykonać test antygenowy". Minister zdrowia o zmianach w walce z koronawirusem

Newsy

Aktualizacja:
jarun011/Getty Images

Zakażeni koronawirusem powyżej 55 lat dostaną pulsoksymetr. W najbliższym czasie każdy będzie miał prawo wykonać test antygenowy. W trzech województwach odbędą się badania przesiewowe. Od najbliższego weekendu na stokach narciarskich będą prowadzone kontrole przestrzegania reżimu sanitarnego. To nowe sposoby na walkę z COVID-19, które przedstawił minister zdrowia.

Test antygenowy dla każdego

W najbliższym czasie każdy obywatel będzie miał prawo wykonać test antygenowy w POZ (podstawowa opieka zdrowotna). Taką deklarację złożył szef resortu zdrowia Adam Niedzielski.

- Przygotowujemy się do tego logistycznie - zapowiedział minister Niedzielski.

W tej sprawie resort przygotuje niedługo oddzielną konferencję lub komunikat.

Pytany o zapowiedziane badania przesiewowe w trzech województwach - podkarpackim, małopolskim i śląskim - minister zaznaczył, że w pierwszej połowie stycznia mają być badani "nauczyciele nauczania podstawowego i niżej".

Darmowa Opieka Medyczna

Podczas poniedziałkowej konferencji prasowej minister zdrowia wyjaśnił, na czym będzie polegać program opieki medycznej nad osobami mającymi dodatni wynik COVID-19 #DarmowaOpiekaMedyczna, z wykorzystaniem pulsoksymetru.

Jak mówił Adam Niedzielski chodzi o to, aby "opieka z pulsoksymetrem jak najmniej przeszkadzała pacjentom w codziennym życiu".

- Pulsoksymetry przekazywane obywatelom łączą się system Bluetooth z telefonem komórkowym, automatycznie zapisują wyniki z pomiarów i przesyłają je do centrum monitoringu - tłumaczył szef resortu zdrowia.

Pulsoksymetr - infolinia NFZ

Zachęcał przy tym do stosowania pulsoksymetru, ponieważ - jak mówił - może pomóc w uchwyceniu momentu, w którym zakażonemu koronawirusem potrzeba większej pomocy i konieczna jest interwencja lekarska.

Szczegółowe informacje na temat. programu i pulsoksymetrów będzie można uzyskać za pośrednictwem infolinii TIP (Telefoniczna Informacja Pacjenta) prowadzonej przez NFZ. Numer telefonu to 800-190-590.

Pulsoksymetr - jak go odebrać?

Jak działa program z wykorzystaniem aplikacji PulsoCare? Jest on przeznaczony dla wszystkich Polaków, którzy otrzymali dodatni wynik na koronawirusa. W przypadku osób powyżej 55. roku życia nastąpi automatyczna kwalifikacja do programu . Osoby te - po uzyskaniu dodatniego wyniku na koronawirusa - dostaną na podany numer telefonu komórkowego SMS-a.

- Do tych osób zostanie wysłana paczka z pulsoksymetrem, a dostarczy ją Poczta Polska w ciągu 24 godzin - wyjaśnił minister Niedzielski.

Osoby poniżej 55 roku życia mogą się zarejestrować albo na stronie internetowej Ministerstwa Zdrowia przez specjalny formularz (www.gov.pl/koronawirus) albo przez tradycyjną ścieżkę - lekarzy POZ.

- Wtedy proces rejestracji będzie robiony w przychodni, gdzie przyjmuje lekarz rodzinny - dodał szef resortu zdrowia.

Po otrzymaniu pulsoksymetru, pacjent instaluje na swoim smartfonie aplikację PulsoCare i dokonuje pomiaru.

Kontrole na stokach

Od najbliższego weekendu będą prowadzone kontrole stoków narciarskich, dotyczące przestrzegania reżimu sanitarnego.

- Jeśli potwierdzą jego naruszenie będę rekomendował zamknięcie stoków - oświadczył Adam Niedzielski.

W ten sposób odniósł się do doniesień dotyczących dużej liczby osób na stokach narciarskich w ostatni weekend oraz nieprzestrzegania zasad sanitarnych.

Wicepremier, minister rozwoju, pracy i technologii Jarosław Gowin oraz wiceszef resortu Andrzej Gut-Mostowy prowadzili na początku ubiegłego tygodnia konsultacje z branżą narciarską. Ogłoszono, że protokół sanitarny dotyczący korzystania ze stacji narciarskich został dopracowany, a stoki będą zimą otwarte.

Minister zdrowia: "Personel medyczny walczący z COVID-19 otrzyma dodatki do wynagrodzeń do połowy grudnia". Zobacz wideo:

Zobacz też:

Lockdown na święta? Minister zdrowia przygotowuje rekomendacje

Ile osób będzie można zaprosić na Wigilię i Boże Narodzenie? Jest rządowe rozporządzenie

Skuteczność walki z koronawirusem w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. "Grożą duże kary, bądź możliwość wydalenia z kraju"

Autor: Luiza Bebłot

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości