Newsy

John Oliver o sytuacji w Polsce: "Cały czas się martwię"

Newsy

Autor:
Michalina
Kobla
Reporter:
Artur Zaborski
Bezkompromisowy John Oliver wraca z nowym sezonem
Bezkompromisowy John Oliver wraca z nowym sezonem Dzień Dobry TVN
wideo 2/4

John Oliver jest bezkompromisowym satyrykiem o cywilnej odwadze, pozwalającej mu wykpiwać hipokryzję wszystkich polityków i celebrytów. Choć w swoim programie naśmiewa się przede wszystkim z realiów amerykańskiej debaty publicznej, nie omieszkał odnieść się również do Polski. Z okazji rozpoczęcia nowego sezonu show, z prowadzącym rozmawiał Artur Zaborski.

John Oliver o sytuacji w Polsce

"Przegląd tygodnia: Wieczór z Johnem Oliverem" bije rekordy popularności nie tylko na wyspach i za oceanem. Prowadzący nie boi się w satyryczny sposób komentować zdarzeń mających miejsce w różnych zakątkach globu.

4 lata temu Oliver odniósł się w programie do Polski. Postawił wówczas znak równości między krajem nad Wisłą a państwami postrzeganymi jako autorytarne. Czy od tamtej pory optyka satyryka uległa zmianie?

- Cały czas się martwię. Kiedy patrzysz na to, co się dzieje w Polsce i patrzysz, co robi Viktor Orban na Węgrzech, to masz poczucie, że jest tam coraz mniej swobody i coraz mniej miejsca na narzekanie. Szukam sposobu, żeby powiedzieć coś, co nie zabrzmi jakoś depresyjnie, ale myślę, że nie wyszliśmy z tego, w co wdepnęliśmy 4 lata temu - powiedział Oliver.

"Przegląd tygodnia: Wieczór z Johnem Oliverem". Satyryk o Brexicie

Artur Zaborski przypomniał, że satyryk z bliskiego rzędu przyglądał się Brexitowi. Wyraził przy tym zaniepokojenie pojawiającymi się w Polskim dyskursie rozważaniami na temat Polexitu. Czy zdaniem Olivera Unia Europejska chyli się ku upadkowi?

- Bardzo mnie to martwi. Uważam, że w Unii najlepsze jest to, że wszystkie kraje są ze sobą blisko tak, jak to możliwe. A najgorsze, co mogło się zdarzyć, to właśnie Brexit i to oparty o najgorsze, możliwe argumenty - powiedział Oliver i wyraził nadzieję, że kolejne państwa członkowskie nie pójdą śladami jego kraju.

Program "Przegląd tygodnia: Wieczór z Johnem Oliverem" dostępny jest na platformie HBO Max.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki znajdziesz na platformie Player.pl

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor:Michalina Kobla

Reporter: Artur Zaborski

Źródło zdjęcia głównego: "Przegląd tygodnia: Wieczór z Johnem Oliverem" prod. HBO, Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości