Pływanie w Bałtyku niebezpieczne. W morzu pojawiła się groźna, mięsożerna bakteria

x-news
Niezbyt dobra wiadomość dla osób, które wypoczywają na polskim wybrzeżu. W Morzu Bałtyckim pojawiły się groźne bakterie. Kontakt z nimi może być niebezpieczny dla zdrowia. Przecinkowce to mięsożerne bakterie (Vibrio vulnificus), które się bardzo szybko rozmnażają. Kto jest najbardziej narażony na zakażenie?

Groźne bakterie w Bałtyku

W Morzu Bałtyckim pojawiły się groźne bakterie. Kontakt z nimi może być niebezpieczny dla zdrowia. Przecinkowce to mięsożerne bakterie (Vibrio vulnificus), które bardzo szybko się rozmnażają w wodzie o temperaturze powyżej 20 stopni Celsjusza.

Niektóre gatunki tych bakterii są chorobotwórcze. Mogą wywołać groźne zakażenia zapalne, ciężkie zatrucia pokarmowe, a w skrajnym przypadku nawet śmierć.

Przecinkowcami można zarazić się podczas kąpieli. Mięsożerne bakterie dostają się do organizmu człowieka np. przez rany na skórze lub skaleczenia. Można się też zarazić, jedząc skażone nimi ryby i owoce morza.

Pływanie w Bałtyku niebezpieczne

Kto powinien być szczególnie ostrożny? Na zakażenie przecinkowcami najbardziej narażone są osoby o osłabionej odporności, dzieci, osoby starsze oraz ludzie cierpiący na choroby przewlekłe (cukrzycę czy niewydolność wątroby) i przechodzący zwykłe infekcje, np. przeziębienie.

Jeżeli po kąpieli w Bałtyku zauważymy objawy (ból głowy, gorączka, zaczerwienienie skóry/pieczenie, ból brzucha, dreszcze, nudności i wymioty), powinniśmy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem.

Leczenie w przypadku infekcji przecinkowcami polega przede wszystkim na antybiotykoterapii. Większe stężenie przecinkowców w Bałtyku obserwuje się od maja do października, kiedy temperatura wody jest najwyższa.

Widzimy się w Dzień Dobry Wakacje! Na program zapraszamy w każdą sobotę i niedzielę od 9:00.

Dzień Dobry Wakacje

Zobacz też:

Mrzeżyno – atrakcje turystyczne oraz ciekawe miejsca miasta i okolic

Atrakcje Pucka i okolic. Co warto zobaczyć?

Łeba i jej atrakcje - na weekend i na dłużej!

Autor: Luiza Bebłot

Źródło: x-news

podziel się:

Pozostałe wiadomości