Newsy

Czy ubezpłodnienie w Polsce będzie legalne? "Dostępne w większości krajów, dopuszczone przez WHO"

Newsy

Autor:
Daria
Pacańska
Źródło:
gazeta.pl
Posłanka Lewicy złożyła projekt ustawy legalizującej ubezpłodnienie

Projekt ustawy dotyczącej zalegalizowania ubezpłodnienia trafił do Sejmu. Dokument złożyła posłanka Wanda Nowicka. Jak tłumaczy, "dorośli mają prawo rezygnować z własnej płodności".

Projekt ustawy legalizującej ubezpłodnienie

Posłanka Lewicy Wanda Nowicka złożyła w Sejmie projekt ustawy, który pozwoli zalegalizować ubezpłodnienie.

- Złożyłam dziś do laski marszałkowskiej projekt ustawy ostatecznie legitymizującej metodę antykoncepcji, traktowanej w Polsce jak nielegalną - świadomej rezygnacji z własnej płodności, czyli dobrowolnego ubezpłodnienia - napisała w mediach społecznościowych.

Zdaniem posłanki Nowickiej każda osoba ma prawo decydować o swojej płodności.

- Dorosłe kobiety i mężczyźni mają prawo rezygnować z własnej płodności, a biskupom, prokuratorom, fanatykom wszelkiej maści oraz pisowskim politykom nic do tego - stwierdziła polityczka. - Niech dadzą wreszcie ludziom żyć - dodała.

Zobacz wideo: Ciąża po leczeniu onkologicznym

Ciąża po leczeniu onkologicznym Źródło: Dzień Dobry TVN

Trzy lata więzienia za ubezpłodnienie

Wanda Nowicka przypomina, że problemem jest artykuł 156. Kodeksu karnego. Na jego podstawie lekarz, który doprowadzi do "trwałej niemożliwości płodzenia potomstwa" może być ścigany za to z urzędu.

- Kto powoduje ciężki uszczerbek na zdrowiu w postaci między innymi uniemożliwienia płodzenia, podlega karze pozbawienia wolności w wymiarze co najmniej trzech lat więzienia - brzmi zapis artykułu. 

Co to jest ubezpłodnienie

- Dobrowolne ubezpłodnienie jest dostępne w większości krajów, dopuszczone przez WHO, i co więcej, jest to jedyna metoda zarówno dla kobiet, jak i mężczyzn. U mężczyzn to wazektomia, u kobiet - podwiązanie jajowodów - wyjaśniła posłanka.

W Polsce zabiegi podwiązania jajowodów u kobiet są nielegalne. Zwykle Polki, które decydują się na ten zabieg, wyjeżdżają do klinik w Czechach. Wazektomię oferuje wiele prywatnych klinik. Podwiązanie nasieniowodów jest w znacznej mierze odwracalne (rewazektomia). W związku z tym, to, czy jest zabiegiem legalnym czy nie, jest kwestią interpretacji przepisów.

- Czas najwyższy skończyć z tym absurdem - podkreśliła autorka projektu.

Zobacz także:

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor:Daria Pacańska

Źródło: gazeta.pl

Źródło zdjęcia głównego: Maria Kraynova/EyeEm/Getty Images

Pozostałe wiadomości