Newsy

W tym roku święto kina niezależnego obchodzimy w serwisie Player! Kiedy rusza 13. Mastercard Off Camera?

Newsy

Off Camera

13. Mastercard OFF CAMERA to aż 15 festiwalowych dni i nowa formuła - kino z całego świata, najciekawsze seriale i twórcy, którzy mają odwagę wytyczać nowe drogi i używać własnego języka filmowego. W tym roku święto kina niezależnego celebrujemy na platformie player.pl.

13. Mastercard Off Camera przenosi się do internetu

Covid-19 zamienił filmową majówkę w jesienne święto kina niezależnego. Ze względu na szczególne okoliczności Festiwal Mastercard Off Camera zdecydował się na niestandardowe formy projekcji - pokazy filmów na player.pl, kino samochodowe oraz "Kino z okna".

Pandemia była i wciąż jest dla nas wszystkich lekcją. Odrabiamy ją i wyciągamy wnioski. Dzięki pomocy Partnerów nadal możemy wspierać odważne kino i młodych twórców. Uczymy się nowej, wirtualnej rzeczywistości, dzięki której widzowie z całej Polski będą mogli poznać festiwalowy repertuar i przekonać się, czym jest kino niezależne. A to wszystko w ramach współpracy z serwisem player.pl

- podkreśla Szymon Miszczak, Dyrektor Festiwalu.

Mastercard OFF CAMERA - terminy

13. edycja Festiwalu Mastercard Off Camera przenosi się do przestrzeni online. Od 11 do 25 września na platformie player.pl będzie można obejrzeć wszystkie filmy konkursowe oraz wydarzenia towarzyszące. Jak niezależność radzi sobie w sieci i co będzie działo się we wrześniu w przestrzeni on-line?

Mastercard Off Camera to kultowy festiwal, szczególnie wśród fanów dobrego kina. To dla nas wielki zaszczyt, że możemy w tym roku razem z jego organizatorami przenieść wydarzenie do świata online. Mamy nadzieję, że widzowie docenią możliwość oglądania najciekawszych filmów z całego świata z zacisza własnego domu

- mówi Maciej Gozdowski, dyrektor zarządzający player.pl

13. Mastercard Off Camera - konkursy

Na program festiwalu składają się pierwsze lub drugie filmy twórców z całego świata wyświetlane w ramach Konkursu Głównego "Wytyczanie Drogi". Z kolei w ramach Konkursu Polskich Filmów Fabularnych rodzime produkcje będą walczyć o nagrodę Kulczyk Foundation. Zaplanowano również sekcje specjalne: "Między nami kobietami", "Znowu w drodze", "Tanie dreszcze" oraz "Związki i rozwiązki". Fani Festiwalu znajdą coś dla siebie wśród filmowych propozycji z sekcji "Panorama", "Festiwalowe Hity" czy "Amerykańscy Niezależni".

Seriale w ramach Mastercard Off Camera

Festiwalowi Mastercard OFF CAMERA od lat towarzyszy SerialCon. W tym roku odbędzie się specjalna edycja, która będzie trwała aż 10 dni – od 12 do 21 września. Fani seriali będą mogli uczestniczyć we wszystkich wydarzeniach, nie wychodząc z domu! Również dzięki Playerowi! O pracy nad serialami opowiedzą zarówno twórcy stojący przed kamerą – aktorzy – jak i ci sterujący serialowym światem zza niej - scenarzyści, reżyserzy i producenci. O tym, na co w serialowym wszechświecie warto zwrócić uwagę i jakich seriali nie można przegapić, porozmawiają blogerzy, youtuberzy i krytycy filmowi. Wieczorami tradycyjnie zapraszamy na SerialConowe pokazy seriali z udziałem twórców, z którymi będzie można porozmawiać po seansie.

Więcej szczegółów o festiwalu na stronie: offcamera.pl, na Facebooku i Instagramie festiwalu.

Polskie kino podczas 13. Mastercard Off Camera

10 wybranych polskich filmów walczy o Nagrodę Kulczyk Foundation. Jakie tematy interesują filmowców? Co szczególnie przyciąga ich uwagę?

Bohaterką filmu "Wszystko dla mojej matki" Małgorzaty Imielskiej jest siedemnastoletnia Ola (świetna rola Zofii Domalik), która życiowym doświadczeniem mogłaby obdzielić kilkoro rówieśników. Konsekwencją ciągłych ucieczek z domu dziecka jest decyzja sądu o umieszczeniu jej w zakładzie poprawczym. Zdesperowana Ola ma tylko jedno marzenie, jakim jest odzyskanie matki. Odskocznią od codziennych dramatów są dla Oli treningi biegowe. Dziewczyna wierzy, że gdy zacznie odnosić sportowe sukcesy, matka na pewno ją odnajdzie. Rzeczywistość w filmie Imielskiej podana jest bez znieczulenia. Posiłkując się jednostkową historią, reżyserka zwraca uwagę na większy problem społeczny, od którego często, dla własnego komfortu, odwracamy oczy.

Po dziewięciu latach od znakomitego "Erratum" Marek Lechki wraca z równie kameralnym, co sugestywnym filmem – "Interior". Z dużą wrażliwością, również społeczną, kreśli autorski portret rozczarowanych rzeczywistością trzydziestoparolatków, którzy znaleźli się na poważnym życiowym zakręcie. Dwójkę bohaterów filmu Marka Lechkiego, obok zbliżonego wieku, łączy poczucie frustracji, zniechęcenia, rozgoryczenia. Bohaterowie, których ścieżki w pewnym momencie się krzyżują, zaczynają dostrzegać otaczającą ich hipokryzję i przekonują się, że prawdziwe życie wcale nie jest tam, gdzie im się wydawało.

"Ukryta gra" to zrealizowany z rozmachem i według wszelkich prawideł gatunku thriller szpiegowski, łączący w sobie artystyczne ambicje z potencjałem rozrywkowym. Akcja pełnometrażowego debiutu cenionego operatora Łukasza Kośmickiego rozgrywa się w niespokojnych politycznie latach sześćdziesiątych XX wieku. Rywalizacja mistrzów szachowych staje się jednak tylko przykrywką dla wyrafinowanej szpiegowskiej rozgrywki.

Drugi pełnometrażowy film Grzegorza Jaroszuka łączy w sobie skupiony wokół rodzinnego śledztwa wątek kryminalny i elementy kina drogi z ciepłym, bezpretensjonalnym poczuciem humoru. "Bliscy" to subtelnie i z pomysłem poprowadzona wzruszająca opowieść o potrzebie odbudowy rodzinnych więzi, która niesie ze sobą niejedno zaskoczenie.

"Żelazny most" Moniki Jordan-Młodzianowskiej to kameralna opowieść o skomplikowanych relacjach, w jakie uwikłana jest trójka bliskich sobie osób. Oskara i Kacpra łączy przyjaźń wykraczająca poza wspólną pracę w przemyśle górniczym. Magda jest żoną pierwszego z mężczyzn, a z drugim z kolei ma romans. By ukrywana pozamałżeńska relacja mogła się rozwijać, Kacper, który pełni funkcję sztygara, wysyła Oskara do pracy na dalekie i niebezpieczne odcinki kopalni, igrając tym samym z jego życiem.

Festiwal Mastercard Off Camera - gdzie oglądać?

Mimo że festiwal przenosi się do świata wirtualnego, nie zrywa ze swoim rodowodem. Znane krakowskie lokalizacje będą tłem najciekawszych spotkań. Każdy kinoman będzie miał szansę zobaczyć rozmowy Oliviera Janiaka z gwiazdami, wywiady z twórcami polskiego kina i program Alicji Myśliwiec "2020. Plan B". Nie zabraknie również akcentów muzycznych. Twórcy występujący w ramach OFF SCENY przygotowali specjalne koncerty online dla fanów alternatywnego brzmienia.

Filmy konkursowe i wydarzenia towarzyszące w ramach festiwalu będzie można zobaczyć w serwisie player.pl w terminie od 11 do 25 września 2020. Do zobaczenia!

mat. prasowe

Zobacz też:

Gabriela Muskała najlepszą aktorką podczas festiwalu Mastercard Off Camera 2019

Aktorka jak kameleon. Zobacz najbardziej niezwykłe metamorfozy Agaty Buzek

Borys Szyc na Festiwal Mastercard OFF Camera 2019. Dla widzów szykuje niespodziankę...

Kto pojawił się na finałowej gali Mastercard Off Camera w 2019? Zobacz wideo:

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor: Jola Marat

Źródło: Mastercard Off Camera

Pozostałe wiadomości