Newsy

Program 300 plus. Ostatni moment na złożenie wniosku

Newsy

Aktualizacja:
pieniądze

Pieniądze z programu 300 plus mają pomóc rodzicom skompletować szkolną wyprawkę dla dziecka. Może się jednak okazać, że nie wszyscy otrzymają wsparcie. Na jakiej zasadzie przyznawane są pieniądze?

Program 300 plus - na czym polega?

W tym roku rząd zmienił zasady przyznawania 300 plus. Wnioski o świadczenie są przyjmowane od 1 lipca do 30 listopada, ale nie tak, jak dotychczas – przez gminy lub powiatowe centra pomocy rodzinie, a przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

O świadczenie można aplikować jedynie elektronicznie. Ponadto pieniądze są wypłacane jedynie na rachunek bankowy. Warto pamiętać, że pieniędzy nie zostaną wypłacone od razu, na wypłatę trzeba będzie poczekać nawet do końca roku.

Program 300 plus -jak złożyć wniosek?

Są trzy sposoby złożenia wniosku o świadczenie 300 plus:

  • przez portal PUE ZUS (wszyscy uprawnieni);
  • przez portal informacyjno-usługowy Emp@tia (jedynie ojciec lub matka dziecka);
  • przez bankowość elektroniczną (wszyscy uprawnieni).

Program 300 plus - kto może liczyć na pieniądze?

Jak podaje "Gazeta Wyborcza", te zmiany budzą wątpliwości pracowników ośrodków pomocy społecznej, którzy obawiają się ograniczenia dostępu do świadczenia. Chodzi przede wszystkim o biedniejsze rodziny, mieszkające w małych miejscowościach lub na wsiach i o tzw. e-wykluczonych - wskazuje dziennik. Powołuje się na dane, według których w Polsce blisko 5 mln osób wciąż nie korzysta z Internetu ani komputera, a jak podaje NBP, około 10 proc. Polaków nie posiada konta bankowego.

Gazeta zauważa, że wprowadzono rozwiązanie, mające pomóc tym, którzy dotychczas wszelkie wnioski o pomoc finansową składali na papierze: w wybranych placówkach Poczty Polskiej, urzędach miast, gmin, ośrodków pomocy społecznej czy domach kultury uruchomiono specjalne mobilne punkty ZUS. Wszystkich problemów to jednak nie rozwiąże - pisze dziennik.

Zobacz także:

Zobacz wideo: 1000 plus - od kiedy i dla kogo?

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor: Katarzyna Oleksik

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości