Newsy

Pogoda w weekend: ochłodzenie i deszcz ze śniegiem

Newsy

Aktualizacja:

Weekend przyniesie stabilizację, niestety będzie to dość chłodna, niżowa pogoda z opadami mieszanego typu - od przelotnych opadów deszczu, deszczu ze śniegiem, po sam mokry śnieg i krupę śnieżną. Odczucie chłodu będzie dodatkowo wzmagał porywisty wiatr z zachodu i północnego zachodu.

Ostrzeżenie przed przymrozkami

W piątek wieczorem i w sobotę na przeważającym obszarze Polski prognozowany jest spadek temperatury powietrza, który lokalnie może osiągnąć nawet -7 st. C - ostrzegło w piątek na Twitterze Rządowe Centrum Bezpieczeństwa. Podkreśliło jednocześnie, że alerty związane z przymrozkami wydał IMGW.

Ostrzeżenia przed przymrozkami obowiązują od piątku od godz. 23 na terenie województw: zachodniopomorskiego, pomorskiego, kujawsko-pomorskiego, warmińsko-mazurskiego, podlaskiego, mazowieckiego, wielkopolskiego, łódzkiego, lubelskiego, świętokrzyskiego, podkarpackiego, małopolskiego, śląskiego oraz w południowych powiatach województwa dolnośląskiego.

W tych regionach kraju synoptycy prognozują spadek temperatury powietrza od -4 do -1 st. C, przy gruncie od -7 do -2 st. C. Temperatura maksymalna wyniesie od 5 do 11 st. C.

Ostrzeżenie pierwszego stopnia oznacza, że przewiduje się warunki sprzyjające wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne i zagrożenie dla zdrowia oraz życia.

Pogoda w sobotę 24 kwietnia

W sobotę Polska znajdzie się pomiędzy wyżem z centrami nad Morzem Północnym i Europą Środkową a niżem z ośrodkiem w północno-zachodniej Rosji. Z północy napływać będzie zimne powietrze pochodzenia arktycznego.

Najcieplej będzie w okolicach Szczecina, Torunia i Zielonej Góry, tam temperatura wyniesie od ok. 10 do 11 st. C. Najchłodniej będzie w Polsce północno-wschodniej, a także na terenach podgórskich. W Suwałkach i Jeleniej Górze termometry pokażą 6 st. C., zaś w Zakopanem 3 st. C.

Zachmurzenie w całym kraju będzie umiarkowane, okresami duże. Podobnie jak w piątek, w całym kraju prognozowane są przelotne opady deszczu, na północy także deszczu ze śniegiem i krupy śnieżnej, a miejscami mokrego śniegu. Deszcz ze śniegiem możliwy jest również w centrum kraju. Na terenach podgórskich i w górach opady deszczu ze śniegiem i śniegu.

Wiatr będzie słaby i umiarkowany, a wysoko w górach umiarkowany i dość silny, w porywach do 60 km/h, północno-zachodni. W Tatrach wiatr może powodować zawieje i zamiecie śnieżne.

Pogoda w niedzielę 25 kwietnia

W niedzielę Polska będzie pomiędzy wyżem z centrum nad Morzem Północnym a niżem znad Zatoki Fińskiej. Wciąż z północy napływać będzie zimne powietrze pochodzenia arktycznego. Ciśnienie będzie się wahać.

Najcieplej będzie w Polsce południowo-zachodniej, tam temperatura maksymalna wyniesie od 9 do 12 st. C. Najzimniej w szczytowych partiach Sudetów od -5 do -2 st. C., w Suwałkach 6 st. C.

Zachmurzenie będzie umiarkowane i duże, w niektórych miejscach z większymi przejaśnieniami. W większości kraju wystąpią przelotne opady deszczu, a na północy również deszczu ze śniegiem i krupy śnieżnej. Wiatr na ogół umiarkowany, nad morzem silny i porywisty.

Zobacz też:

Niedziele wolne od handlu w 2021 r. Czy 25 kwietnia zrobimy zakupy?

Kilka nominacji, żadnego Oscara. Które wielkie nazwiska nigdy nie zostały nagrodzone przez Akademię Filmową?

Czy uczniowie wrócą w maju do szkół? Minister edukacji stawia warunek

Autor: Mateusz Łysiak

Źródło: PAP, x-news, TVN Meteo

Pozostałe wiadomości