Newsy

Pogoda na weekend: opady śniegu i gęste mgły. Będzie ślisko!

Newsy

W ostatni weekend stycznia w całej Polsce spadnie śnieg. Najwięcej - w południowo-zachodniej części kraju oraz na Lubelszczyźnie i Podkarpaciu. Spodziewane są też gęste mgły, a na drogach będzie ślisko. Najzimniej będzie na wschodzie, gdzie termometry pokażą w nocy -11 st. C.

Śnieżny i zimowy weekend to zasługa kolejnego niżu, który przetacza się nad Polska. Już teraz w Białymstoku pokrywa śniegowa ma grubość 40 cm. Dla porównania w Zakopanem śniegu jest dwa razy mniej - 20 cm.

Pogoda na weekend 30 stycznia i 31 stycznia 2021 r.

W weekend śnieg spadnie w całym kraju, największe opady spodziewane są w nocy z piątku na sobotę w południowo-zachodniej części kraju oraz w sobotę na Lubelszczyźnie i Podkarpaciu. Spodziewane są też gęste mgły; będzie też ślisko na drogach. Najzimniej będzie na wschodzie -11 st. C.

IMGW nie wyklucza wydania dla południowo-zachodniej części kraju ostrzeżeń dotyczących intensywnych opadów śniegu . Białego puchu można się również spodziewać w sobotę - szczególnie na Lubelszczyźnie i Podkarpaciu - także tam spadnie do ok. 10 cm śniegu.

- To największe wartości, ale sypać będzie w całym kraju, również na północy, w województwie pomorskim - tam dziś i jutro może dopadać do ok. 5 cm. Ten śnieg będzie widoczny przez cały weekend - ostrzega rzecznik i synoptyk IMGW Grzegorz Walijewski.

Uspokaja jednocześnie, że nie jest spodziewane nadejście wielkich mrozów. Prognoza przewiduje, że dzisiejszej nocy najzimniej ok. -10 st. będzie na wschodzie; ok. -4 st. w centrum i na zachodzie, najcieplej będzie nad morzem - około 0 st.

W nocy z soboty na niedzielę będzie podobnie, czyli - 11 st. na wchodzie, w centrum ok. -5, -6 st. na zachodzie i -8 st. na zachodzie. Najcieplej ponownie nad morzem - ok. 0, na Pomorzu ok. -2 st.

- Te wartości nie są znaczące, natomiast będzie padał śnieg, miejscami deszcz ze śniegiem i mokry śnieg. Dzisiejszej nocy ślisko będzie w województwach południowo-zachodnich. Tam śnieg w pierwszych godzinach będzie się topił i przymarzał - ostrzegł Walijewski.

Pogoda w sobotę 30 stycznia 2021 r.

W sobotę zachmurzenie całkowite i duże, większe przejaśnienia na północnym wschodzie. Okresami opady śniegu, lokalnie deszczu ze śniegiem, na południu także marznącego deszczu powodującego gołoledź. Na Lubelszczyźnie i Ziemi Kieleckiej opady o natężeniu umiarkowanym. Na południowym wschodzie i na Kujawach prognozowany przyrost grubości pokrywy śnieżnej miejscami o 6 cm do 8 cm. Rano mgła, także osadzająca szadź i ograniczająca widzialność do 300 metrów.

Nocą mogą tworzyć się mgły ograniczające widzialność do 300 m. Mogą one marznąć i powodować, że drogi i chodniki będą śliskie. Szczególnie niebezpiecznie - jak wskazuje IMGW - będzie w północnej części województwa mazowieckiego, a także w woj. podlaskim oraz w północnej części Lubelszczyzny.

Temperatura maksymalna od -3 st. na wschodzie i Pomorzu Wschodnim, około 0 st. na zachodzie, do 4 st. w Małopolsce i na Górnym Śląsku. Wiatr słaby i umiarkowany, miejscami porywisty, na ogół z kierunków zachodnich. W Tatrach porywy wiatru do 90 km/h. Miejscami zawieje i zamiecie śnieżne.

Pogoda w Warszawie w sobotę 30 stycznia 2021 r.

W sobotę w stolicy zachmurzenie całkowite z przejaśnieniami. Opady śniegu. Temperatura maksymalna około -1 st. Wiatr słaby, zmienny przechodzący w kierunki północne.

Pogoda w niedzielę 31 stycznia 2021 r.

Na niedzielę synoptycy prognozują pochmurną aurę z rozpogodzeniami. Na północnym wschodzie kraju przelotnie popada śnieg do 1-2 centymetrów. Rano temperatura na północnym wschodzie wyniesie około -12 st. C.

Na termometrach zobaczymy maksymalnie od -4 st. C na Podlasiu, przez -2 st. C w centrum kraju, do -1 st. C na Pomorzu. Powieje południowo-zachodni, słaby i umiarkowany, na północy okresami dość silny wiatr.

Zobacz też:

Klaudia El Dursi wygrzewa się w bikini na planie "Hotel Paradise 3". Fanka: "Jak bogini"

Edyta Herbuś opala się na egzotycznych wakacjach. "Afrodyta chwilę po tym, jak wyschła morska piana"

Katarzyna Synowiec została Miss Nastolatek 2020. Dorota Gardias udzieliła jej cennej rady

Autor: Luiza Bebłot

Źródło: PAP, TVN Meteo, x-news

Źródło zdjęcia głównego: Simple Images/Getty Images

Pozostałe wiadomości