Newsy

Wybierasz się na urlop w sierpniu? IMGW prognozuje, jaka będzie pogoda

Newsy

Moment RFmikroman6/Getty Images

Według przewidywań meteorologów, sierpień 2020 ma być ciepły, nawet z temperaturą powyżej 30 st. C. Prognozowane opady deszczu mają być podobne, jak w latach ubiegłych. - Niestety potwierdza się to, o czym mówiliśmy od dłuższego czasu, czyli że będą one burzowe - powiedział rzecznik IMGW Grzegorz Walijewski.

Pogoda w sierpniu - temperatura

Z długoterminowej prognozy pogody Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej wynika, że w południowej oraz zachodniej części Polski, a także w Wielkopolsce oraz punktowo w województwie kujawsko-pomorskim oraz warmińsko-mazurskim temperatury w sierpniu tego roku będą powyżej normy.

Jak tłumaczył w rozmowie z PAP rzecznik Instytutu Grzegorz Walijewski, oznacza to, że w tych rejonach temperatury będą wyższe niż bywały normalnie w latach od 1981 r. do 2010 r.

Niewykluczone, że będą też dni upalne z temperaturami przekraczającymi 30 stopni Celsjusza

- dodał Walijewski.

Temperatur na poziomie dotychczasowej średniej należy spodziewać się we wschodniej części kraju, na Mazowszu oraz częściowo w województwach zachodniopomorskim oraz pomorskim.

Pogoda w sierpniu - opady

Z prognozy Instytutu wynika też, że suma opadów przekraczająca normę, spodziewana jest przeważnie na Podlasiu oraz na Warmii i Mazurach, a także miejscami na Lubelszczyźnie, Śląsku i w zachodniej Małopolsce. Opady "poniżej normy" prognozowane są głównie na Kielecczyźnie, Podkarpaciu i w Tatrach oraz miejscami na Mazowszu i Ziemi Lubuskiej. W pozostałej części kraju opady wyniosą mniej więcej tyle, ile ich dotychczasowa uśredniona wartość.

Z przewidywań wynika więc, że na południu kraju w sierpniu prawdopodobnie będzie dość gorąco i raczej sucho, w centrum - równie ciepło, ale z umiarkowanymi opadami, natomiast na północnym wschodzie należy spodziewać się umiarkowanych temperatur oraz wyższych opadów.

Niestety potwierdza się to, o czym mówiliśmy od dłuższego czasu, czyli że opady będą burzowe

- powiedział Walijewski.

Gdy pogoda na zewnątrz nie zachęca do spędzania czasu na powietrzu, próbujemy schłodzić się w czterech ścianach. Jak przetrwać upał? Sprawdź, co robić, by dogodzić sobie w gorące dni.

>>> Zobacz także:

Nie taka klimatyzacja straszna. Jak skutecznie ochłodzić mieszkanie?

Maty chłodzące dla psów – co warto wiedzieć przed zakupem?

Jak ochłodzić kota w upały? Sprawdzone i bezpieczne sposoby

Autor: Iza Dorf

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Moment RF

Pozostałe wiadomości