Newsy

Pogoda na pierwszy tydzień lutego. "Dla kierowców ten czas będzie ciężki"

Newsy

Aktualizacja:

Jaka będzie pogoda w pierwszych dniach lutego? Orientacyjną prognozę na najbliższy tydzień przekazał rzecznik i synoptyk IMGW Grzegorz Walijewski. W środę i czwartek należy spodziewać się ocieplenia, natomiast już od piątku ma powrócić zimowa aura. Najbliższe dni będą szczególnie trudne dla kierowców, ponieważ na drogach będzie ślisko.

Synoptyk IMGW przekazał orientacyjną synoptyczną prognozę pogody na pierwszy tydzień lutego. - W poniedziałek należy się spodziewać kontynuacji zimowej aury. Będzie dużo słońca w całym kraju, tylko na północy będą chmury i słabe opady śniegu - powiedział rzecznik i synoptyk IMGW Grzegorz Walijewski.

- Do środy będzie utrzymywała się zimowa aura, w środę i w czwartek na zachodzie i w centrum będziemy mieli chwilową wiosnę, ale od piątku należy się spodziewać powrotu zimy - poinformował.

Poinformował również, że w związku ze zmianami temperatur w tym tygodniu będzie ślisko na drogach. - Opady, które będą występowały w kraju w najbliższym czasie będą marznące. W dzień temperatury będą dodatnie, natomiast im bliżej wieczora temperatury będą spadać, przez co będzie ślisko na drogach. Kierowcy muszą uważać - podkreślił.

Dodał, że gdzieniegdzie w kraju należy spodziewać się w tym tygodniu mgieł ograniczających widoczność do 300 metrów. - Dla kierowców ten czas będzie ciężki - ostrzegł.

Pogoda na początek lutego

Podkreślił, że w poniedziałkowy poranek było mroźnie i były stacje, które wskazywały -19 stopni Celsjusza - szczególnie w południowo-zachodniej części kraju. - W ciągu dnia będzie maksymalnie od -7 st. C na wschodzie do -4 st.C w centrum i około 0 st. C na krańcach zachodnich - podał.

- Noc z poniedziałku na wtorek będzie jeszcze mroźna, szczególnie na wschodzie, gdzie będzie około -15 st. C, w centrum od -8 st. C do -6 st. C, najcieplej nad morzem -3 st. C. To jest ostatnia noc taka bardzo chłodna i mroźna - poinformował.

Synoptyk wskazał, że we wtorek będzie pochmurno, a na wschodzie i północy kraju należy się spodziewać opadów śniegu. - W pozostałej części kraju prognozuje się opady deszczu ze śniegiem oraz marznącego deszczu lub mżawki powodującej gołoledź. Temperatura maksymalna wyniesie od -3 st. C na Podlasiu do 3 st. C na Dolnym Śląsku - powiedział.

- Noc z wtorku na środę będzie już cieplejsza, ponieważ od zachodu napływa do nas cieplejsze powietrze na tyle, że na Śląsku, Małopolsce i Podkarpaciu będą temperatury dodatnie do około 1 stopnia. Na Suwalszczyźnie będzie jeszcze chłodno, gdzie temperatura minimalna wyniesie od -7 st. Celsjusza - podał.

Zaznaczył, że w środę i czwartek należy się spodziewać wyraźnego ocieplenia w całym kraju. Tylko na północnym wschodzie utrzyma się zimowa pogoda z opadami śniegu. Opadów śniegu i deszczu ze śniegiem należy się spodziewać również na wybrzeżu i Pomorzu, natomiast w pozostałej części kraju opadów deszczu.

- Temperatura w nocy będzie od -9 st. C na północnym wschodzie, około -2 st. C, 0 st. C w centrum, do 3 st.C na południu i południowym zachodzie. Natomiast w dzień temperatura maksymalna wyniesie od -4 st. C na północnym wschodzie, do 4 st. C w centrum i aż 7 st. C na południowym zachodzie - podkreślił synoptyk.

Walijewski ostrzegł, że w nocy z czwartku na piątek ponownie wróci ochłodzenie. - Na Suwalszczyźnie i Podlasiu będzie silny mróz do -15 st. C, w centrum -6 st. C, a najcieplej w Małopolsce ok. 1 st. C. - powiedział.

Prognoza pogody na pierwszy weekend lutego

- Od piątku do niedzieli utrzyma się podział na zdecydowanie chłodniejszy północny wschód Polski i dużo cieplejszą resztę kraju. Będzie zachmurzenie umiarkowane i duże. Miejscami opady śniegu. Temperatura w nocy spadnie do -17 st. C na Podlasiu, -5 st. C w centrum i -1 st. C na południu. Natomiast temperatura maksymalna w dzień od -8 st. C na północnym wschodzie, -4 st. C w centrum, do 3 st. C na południu i południowym zachodzie - tłumaczył rzecznik IMGW.

Zobacz też:

Co się dzieje w gabinetach ginekologicznych? Zofia Zborowska o historiach upokorzonych kobiet

12-letni raper z Torunia nagrał kawałek o podatku cukrowym. Poznajcie Zgredkkka

Małgorzata Kożuchowska i jej miłość do syna. Piękny moment zepsuł nietaktowny komentarz. Co odpowiedziała aktorka?

Autor: Jola Marat

Źródło: PAP| x-news

Źródło zdjęcia głównego: E+

Pozostałe wiadomości