Newsy

Pogoda w piątek podzieli Polskę. Będzie chłodno i deszczowo, ale nie wszędzie. IMGW wydaje ostrzeżenia

Newsy

Synoptyk Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej - Państwowego Instytutu Badawczego powiedział PAP, że w piątek 6 sierpnia 2021 roku pogoda będzie zróżnicowana i podzieli kraj na wschód i zachód. Gdzie będzie padać, a gdzie możemy liczyć na przejaśnienia?

Prognoza pogody na piątek, 6 sierpnia 2021 r.

Piątek na wschodzie kraju nadal będzie pochmurny i chłodny. Temperatura wyniesie ok. 15 stopni, a w wielu miejscach można się spodziewać ciągłego deszczu. Pogodniej i cieplej ma być na zachodzie. Tam termometry wskażą nawet 26 stopni - prognozuje synoptyk IMGW-PIB Szymon Ogórek.

Ogórek wyjaśnił, że na wschodzie nadal będzie pochmurno i deszczowo. Padać będzie głównie na Podlasiu, Mazurach, Mazowszu, w Łódzkiem, częściowo w Świętokrzyskiem czy na północy w Lubelskiem. Na pozostałym obszarze opady będą śladowe, a na krańcach południowych zachodnich może dochodzić do burz. Poza tym - jak podkreślił synoptyk - zachód będzie bardziej pogodny i słoneczny .

Różnicę będzie także widać pod względem temperatury. Termometry na wschodzie wskazywać będą ok. 15-16 stopni, zaś na zachodzie - nawet do 25-26 stopni.

Wiatr słaby i umiarkowany, okresami porywisty, z kierunków północnych, na południowym wschodzie zachodni. W Karpatach wiatr dość silny, w porywach do 65 km/h, zachodni. W czasie burz porywy wiatru do 70 km/h. Ciśnienie w Warszawie w południe wyniesie 988 hPa i będzie rosło.

Alerty IMGW na piątek, 6 sierpnia 2021 r.

Synoptycy IMGW wydali ostrzeżenia przed intensywnymi opadami deszczu i burzami w piątek. Czerwony alert obejmuje województwa: podkarpackie (powiaty na zachodzie regionu) i małopolskie (powiaty na wschodzie regionu). Tam miejscami może spaść do 80-100 litrów wody na metr kwadratowy. Opadom towarzyszyć będą burze z porywami wiatru do 80 kilometrów na godzinę, które wystąpią głównie w ciągu dnia. Ostrzeżenia będą ważne do godziny 10 w piątek.

Drugi stopień alarmów obowiązuje w województwach małopolskim, (w powiatach: miechowskim, proszowickim, krakowskim, Kraków, wielickim, bocheńskim, myślenickim, limanowskim, nowotarskim, tatrzańskim) i lubelskim (w powiatach: kraśnickim, janowskim, biłgorajskim, krasnostawskim, zamojskim, Zamość, tomaszowskim, hrubieszowskim). Będą ważne do godz. 9 w piątek (woj. małopolskie) lub do godz. 12 w piątek (woj. lubelskie).

Takie same ostrzeżenia dotyczą woj. łódzkiego, mazowieckiego i lubelskiego. Tu niebezpiecznie będzie do godz. 15. Z kolei w woj. podlaskim alerty ważne będą do godz. 18 w piątek, a w woj. warmińsko-mazurskim do godz. 22. Niższy stopień alarmów przed ulewami obowiązuje dla województw: opolskiego (poza powiatami na południu regiony), łódzkiego (powiaty na zachodzie województwa), kujawsko-pomorskiego (w części północno-zachodniej województwa) oraz warmińsko-mazurskim (w powiatach na zachodzie województwa).

Prognoza pogody na sobotę, 7 sierpnia 2021 r.

W nocy zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami i rozpogodzeniami, tylko na południu zachmurzenie małe i umiarkowane. Na północnym wschodzie jednostajne opady deszczu. Na zachodzie i na wybrzeżu początkowo przelotne opady deszczu. Na zachodzie i w centrum kraju miejscami mgła ograniczająca widzialność do 300 m. Temperatura minimalna od 9 st.C do 15 st.C, nad samym morzem około 16 st.C. W rejonach podgórskich Karpat około 8 st.C. Wiatr słaby i umiarkowany, nad morzem porywisty, z kierunków zmieniających się.

W sobotę zachmurzenie umiarkowane, okresami duże. Miejscami przelotne opady deszczu, głównie na północnym wschodzie kraju. Temperatura maksymalna od 21 st.C na Suwalszczyźnie, w rejonach podgórskich Karpat i miejscami nad morzem, do 24 st.C w centrum i 27 st.C na zachodzie kraju. Wiatr słaby i umiarkowany, kierunków zachodnich.

Zobacz także:

Autor: Kamila Glińska

Źródło: PAP/TVN Meteo

Pozostałe wiadomości