Newsy

IMGW ostrzega. W niedzielę burze i silne porywy wiatru w wielu regionach

Newsy

Aktualizacja:

Na niedzielę synoptycy zapowiadają burze w pasie od Suwalszczyzny przez centralna Polskę po Śląsk. Na termometrach od 19 stopni C w Poznaniu do 33 stopni C w Rzeszowie. IMGW wydał ostrzeżenia przed burzami, silnym wiatrem dla dziewięciu województw.

Burze nad Polską

IMGW wydał w niedzielę dla dziewięciu województw alerty ostrzegające przed silnym deszczem, porywistym wiatrem i burzami z gradem. W niektórych regionach ostrzeżenia obowiązują od godz. 13 w niedzielę i potrwają do późnych godzin wieczornych.

Alert trzeciego stopnia przed burzami z gradem Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał w niedzielę dla woj. opolskiego oraz zachodniej części woj. śląskiego. Na tym terenie IMGW prognozuje wystąpienie burz z opadami deszczu od 30 mm do 40 mm oraz porywami wiatru do 120 km/h. Miejscami możliwy jest także grad.

Z kolei alert drugiego stopnia przed burzami z gradem dotyczy północnej części woj. mazowieckiego, wschodniej części woj. łódzkiego, zachodniej części woj. świętokrzyskiego, zachodniej części woj. małopolskiego, wschodniej części woj. śląskiego oraz części woj. lubelskiego. W tych regionach prognozuje się wystąpienie burz z opadami deszczu miejscami od 30 mm do 40 mm oraz porywami wiatru do 100 km/h. Tutaj również może pojawić się grad.

Alerty pierwszego stopnia przed silnym deszczem z burzami i burzami z gradem IMGW wydał natomiast dla woj. kujawsko-pomorskiego, dolnośląskiego, północnej części woj. mazowieckie i północnej części woj. lubelskiego. W tych miejscach IMGW prognozuje wystąpienie burz z silnymi opadami deszczu miejscami od 20 mm do 30 mm, a lokalnie do 40 mm oraz porywami wiatru do 90 km/h.

W niektórych regionach ostrzeżenia obowiązują od niedzieli od godziny 13 i potrwają do późnych godzin wieczornych.

Alert pierwszego stopnia oznacza, że należy spodziewać się warunków sprzyjających wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Ostrzeżenie drugiego stopnia oznacza, że te zjawiska te mogą być zintensyfikowanie i bardziej niebezpieczne. Alert trzeciego stopnia oznacza, że zjawiska meteorologiczne mogą powodować bardzo duże szkody lub szkody o rozmiarach katastrof oraz zagrożenie życia.

Pogoda na niedzielę, 30 sierpnia 2020 r.

Jak informuje IMGW, nad Europą dominują niże z ośrodkami nad Danią i południowym Bałtykiem oraz nad zachodnią częścią Basenu Morza Śródziemnego. Nad Morzem Czarnym oraz nad Atlantykiem są wyże. Polska jest pod wpływem wspomnianego niżu, a z zachodu na wschód będzie wolno wędrował układ frontów atmosferycznych, który pod koniec dnia znajdzie się nad wschodnią połową kraju. Przed frontem chłodnym napłynie bardzo ciepłe powietrze pochodzenia zwrotnikowego, za frontem zacznie napływać chłodniejsze powietrze polarne morskie.

Ciśnienie w Warszawie w południe wyniesie 993 hPa i będzie nieznacznie rosnąć.

W niedzielę na południowym wschodzie słonecznie. Poza tym zachmurzenie umiarkowane i duże, opady deszczu i burze. Od Opolszczyzny i Górnego Śląska po południowe Mazowsze burze mogą być silne. Prognozowana suma opadów do 30 mm. Temperatura maksymalna od 18°C, 20°C na północny i zachodzie do 23°C w centrum i 31°C, 33°C na południowym wschodzie kraju, w kotlinach sudeckich około 17°C. Wiatr słaby i umiarkowany , z kierunków zmieniających się, z przewagą południowych i wschodnich. W czasie burz porywy do 100 km/h , na obszarach podgórskich Karpat do 65 km/h, wysoko w górach porywy do 110 km/h.

Pogoda w Warszawie w niedzielę, 30 sierpnia 2020 r.

W niedzielę w stolicy zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Okresami opady deszczu,pod wieczór możliwa burza. Prognozowana wysokość opadów w czasie burzy do 20 mm. Temperatura maksymalna 28°C. Wiatr słaby, zmienny. W czasie burzy możliwe porywy wiatru do 90 km/h.

Pogoda dla Mazowsza. Zobacz wideo:

Zobacz też:

Obowiązkowe szczepienie przeciw rotawirusom? Ministerstwo Zdrowia ma plan

Bestialskie przypadki okaleczania koni przez nieznanych sprawców. "To rzadko spotykane okrucieństwo"

Klawiatury w folii spożywczej. Jak szkoły przygotowują się na rozpoczęcie roku?

Autor: Jola Marat

Źródło: PAP| x-news

Pozostałe wiadomości