Miała 99 lat i chodziła do szkoły podstawowej. Zmarła najstarsza uczennica na świecie

Autor:
Berenika
Olesińska
Źródło:
BBC, edziecko.pl
Świeczka, Priscilla Sitienei

Priscilla Sitienei była uznawana za najstarszą uczennicę szkoły podstawowej na świecie. 99-letnia Kenijka chodziła do klasy z 12-letnimi kolegami, z którymi przygotowywała się do nadchodzących niebawem testów. Kobieta nie zdążyła podejść do egzaminów. Zmarła w swoim mieszkaniu.

Kenia. Nie żyje najstarsza uczennica na świecie

O śmierci Priscilli Sitienei poinformował w BBC jej wnuczek. 99-latka w ostatnich dniach podupadła na zdrowiu. Problemy pojawiły się 16 listopada podczas zajęć w szkole. Seniorka nie czuła się zbyt dobrze. Zmarła we własnym domu.

Polscy artyści, którzy odeszli w 2022 roku

Barbara Krafftówna oczami najbliższych
Barbara Krafftówna oczami najbliższych Dzień Dobry TVN
wideo 2/3

Priscilla zyskała tytuł najstarszej uczennicy świata, ponieważ rozpoczęła swoją edukację w 2010 roku w wieku 87 lat. Dołączyła wówczas do Leaders Vision Preparatory School, by udowodnić, że wiek nie jest żadnym ograniczeniem w zdobywaniu wiedzy. Dopiero pod koniec życia nauczyła się czytać i pisać

Priscilla Sitienei promowała edukację i była bohaterką filmu

Dorastała w okupowanej przez Brytyjczyków Kenii. Walczyła o niepodległość swojego kraju. Przez 65 lat odbierała porody w lokalnej wiosce. Do szkoły poszła po to, by zmotywować do rozwoju kenijskie kobiety, które zrezygnowały z nauki.

- Chciałam pokazać nie tylko im, ale również innym dziewczynom z całego świata, które nie chodzą do szkoły, że bez edukacji nie będzie żadnej różnicy między nami a kurczakami - mówiła kiedyś na łamach prasy.

Losy Priscilli Sitienei zostały przedstawione w inspirowanym jej historią francuskim filmie "Gogo". Kobieta dzięki temu odwiedziła Francję i spotkała się z ówczesną pierwszą damą Brigitte Macron.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Berenika Olesińska

Źródło: BBC, edziecko.pl

Źródło zdjęcia głównego: Nattanan Jaraebram/Getty Images, Facebook

Pozostałe wiadomości