Newsy

USA oficjalnie wycofały się ze Światowej Organizacji Zdrowia. Co prezydent Trump zarzuca WHO?

Newsy

Donald Trump

Jak zapowiedział, tak zrobił. Prezydent Donald Trump oficjalnie wycofał swój kraj ze Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). Amerykański przywódca zarzucał jej spóźnioną reakcję na pandemię koronawirusa. Zdaniem Trumpa Chiny "całkowicie kontrolują" tę organizację i wywierają na nią presję, a władze w Pekinie nie przesyłały obowiązkowych reportów.

USA wycofują się z WHO

29 maja amerykański przywódca Donald Trump oświadczył, że jego kraj zrywa relacje z WHO. Teraz zrobił to, co zapowiedział.

Prezydent Donald Trump oficjalnie wycofał USA ze Światowej Organizacji Zdrowia. (WHO), zarzucając jej spóźnioną reakcję na pandemię koronawirusa - poinformował na Twitterze wywodzący się z Partii Demokratycznej członek Komisji Senatu ds. zagranicznych Robert Menendez.

Zdaniem Trumpa reakcja WHO na wybuch pandemii koronawirusa nie była właściwa, gdyż Chiny "całkowicie kontrolują" tę organizację. Trump oskarżył też władze w Pekinie o wywieranie presji na WHO i nieprzesyłanie obowiązkowych reportów.

Ubiegający się o nominację Demokratów w tegorocznych wyborach prezydenckich w USA Joe Biden zapowiedział, że - jeśli wygra wyścig do Białego Domu - unieważni decyzję Trumpa.

Amerykanie czują się bezpieczniejsi, gdy Ameryka uczestniczy we wzmacnianiu globalnego zdrowia. Pierwszego dnia mojej prezydentury dołączę do WHO i potwierdzę nasze światowe przywództwo

- stwierdził Biden.

Donald Trump wycofuje USA ze Światowej Organizacji Zdrowia (WHO)

Środki, które miały być skierowane z budżetu USA do WHO, zostaną przekazane innym organizacjom, zajmującym się zdrowiem publicznym - zapowiedział przywódca USA. Składka Stanów Zjednoczonych do WHO była największa ze wszystkich krajów świata. W 2019 roku amerykański rząd przekazał WHO ok. 400 mln USD , czyli ok. 15 proc. budżetu tej organizacji.

Przekazana ONZ notyfikacja o wycofaniu się USA z WHO wchodzi w życie za rok, 6 lipca 2021 roku.

Świat potrzebuje odpowiedzi od Chin. Dlaczego Chiny odcięły zakażonych ludzi od innych części Chin, wirus nie przedostał się nigdzie indziej, nie trafił do Pekinu. Ale pozwolili zakażonym swobodnie podróżować po całym świecie, w tym do Europy i USA

– mówił w maju prezydent USA Donald Trump.

Zobacz też:

Prawie 50 mln przekazała WOŚP na walkę z koronawirusem. Jurek Owsiak: "Cieszę się, że wygraliśmy i możemy iść razem na spacer"

Polacy odreagowują izolację. Wiceminister zdrowia ostrzega: "Koronawirus jest wśród nas"

Wzrost zakażeń koronawirusem w Europie i tłumy na plażach. Światowa Organizacja Zdrowia ostrzega

Widzimy się w Dzień Dobry Wakacje! Na program zapraszamy w każdą sobotę i niedzielę od 9:00.

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor: Luiza Bebłot

Źródło: PAP, x-news

Pozostałe wiadomości