Premiera gry "Hogwarts Legacy". Środowiska LGBT+ nawołują do bojkotu

Autor:
Zofia
Wierzcholska
Źródło:
rp.pl
J.K. Rowling

Książkowa i filmowa seria o przygodach Harry'ego Pottera mimo upływu lat nadal cieszy się niesłabnącą popularnością. Do świata gier właśnie dołączyła kontynuacja losów młodego czarodzieja a "Hogwarts Legacy" już bije rekordy popularności wśród steamowych graczy. Choć to jedna z głośniejszych premier roku, nie zabrakło również kontrowersji wokół tytułu.

"Hogwarts Legacy" – premiera gry ze świata Harry’ego Pottera

"Hogwarts Legacy" to gra oparta na serii książek "Harry Potter", napisanych przez J.K. Rowling. Jej akcja przeniesiona jest do XIX wieku, czyli 100 lat przed historią, która wydarzyła się w oryginalnej powieści. Rozgrywka polega na otwartym świecie, który gracze mogą swobodnie odkrywać. Oficjalna premiera "Hogwarts Legacy" będzie miała miejsce 10 lutego 2023 roku.

Kultura i sztuka

Sztuka polskiego plakatu
Sztuka polskiego plakatu Dzień Dobry TVN
wideo 2/11

Choć premiera gry odbędzie się w najbliższy piątek, recenzenci już ocenili grę na bardzo wysokie noty - "Hogwarts Legacy" znajduje się na 3. miejscu najlepszych gier na PS5 i PS4 oraz Xbox w 2023 roku.

"Hogwarts Legacy" – kontrowersje

Przypomnijmy, że w 2021 roku autorka książek o Harrym Potterze opublikowała szeroko komentowany esej, który uderzył w osoby transpłciowe. Pisarka skrytykowała wówczas pomysł szkockiego rządu, by płeć miała być kwestią deklaratywną, a jej korekta - nie wymagałaby badań medycznych. Według J.K Rowling ta zmiana uderzyłaby w kobiety, a "dyskusja na temat tożsamości płciowej jest sprzeczna z koncepcją płci biologicznej". Te słowa zbulwersowały środowiska LGBT+, które wcześniej miały J.K. Rowling za swoją sojuszniczkę. Sama pisarka nie zgadza się z tymi zarzutami i uważa, że została ofiarą "cancel culture".

Transfobiczne słowa jednej z najpopularniejszych pisarek na świecie mocno zabolały fanów magicznych historii. Z tego powodu, niektóre brytyjskie środowiska LGBT+ namawiają do bojkotu nowych wydawnictw z uniwersum młodego czarodzieja - nie ominęło to również gry "Hogwarts Legacy".

Warto dodać, że seria o Harrym Potterze to jedna z franczyz popkultury, która mimo upływu lat - nadal generuje zawrotne zyski w świecie fanów. Książki nadal są bestsellerami, a gadżety, gry i dodatki dla wielbicieli wciąż cieszą się dużym zainteresowaniem na całym świecie.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Zofia Wierzcholska

Źródło: rp.pl

Źródło zdjęcia głównego: Jeff Spicer / Stringer/Getty Images

Pozostałe wiadomości