Newsy

Przed nami powrót zimowej pogody. Kiedy zrobi się cieplej?

Newsy

Andrew Bret Wallis/Getty ImagesKiedy spadnie śnieg?

W marcu jak w garncu - głosi stare polskie powiedzenie. Jednak przyjemne, słoneczne, przedwiosenne dni występują w tym miesiącu na przemian z zimnymi. I na taką właśnie pogodę musimy się przygotować w najbliższym czasie. Synoptycy zapowiadają bowiem, że w tym tygodniu przypomni o sobie prawdziwa zima. Sprawdź, kiedy możemy liczyć na ocieplenie.

IMGW: powrót zimy

W trzecim tygodniu marca do Polski wraca zimowa aura, szczególnie w obszary górskie. Na początku tygodnia przeważać jeszcze będą opady deszczu, później będzie dominował deszcz ze śniegiem, a po kolejnym ochłodzeniu w piątek śnieg – prognozuje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej – Państwowy Instytut Badawczy.

- Pogodę kształtować będą głównie ośrodki niżowe, a w weekend oddziaływał będzie wyż znad Wysp Brytyjskich – wyjaśniają synoptycy.

Tymczasem poniedziałek jest pochmurny, z możliwymi przejściowymi przejaśnieniami. Będzie padał przelotny deszcz, deszcz ze śniegiem, a w górach śnieg. Miejscami możliwe są słabe burze i opady krupy śnieżnej, a wysoko w górach zawieje i zamiecie śnieżne.

- Najzimniej będzie na północy, tam w najcieplejszym momencie dnia temperatura wzrośnie do 4 stopni C, a najcieplej na południowym zachodzie i miejscami w centrum – do 8 stopni C – przewiduje IMGW.

Zima wraca do Polski

We wtorek według synoptyków nadal przeważać będą chmury z przelotnymi opadami deszczu, deszczu ze śniegiem i śniegu w górach, gdzie mogą powstawać zawieje . Pokrywa śnieżna w Karpatach miejscami podniesie się o 5 cm, a w Sudetach nawet o 7-10 cm.

- Temperatura wyniesie od 3 stopni C na północy do 7 stopni C na południowym zachodzie, w rejonach podgórskich Karpat od 2 stopni C do 4 stopni C – prognozuje Instytut.

W środę silniej powieje w związku z nasuwającymi się niżem znad Ukrainy i wyżem znad Europy Zachodnie.

- W całym kraju będzie dużo chmur z przelotnymi opadami deszczu ze śniegiem i śniegu. W górach nadal możliwy jest przyrost pokrywy śnieżnej o kolejne 5 cm. Na termometrach od 3 stopni C na wschodzie i północy do 7 stopni C na zachodzie, na Podhalu około -1 stopnia C"– zapowiada IMGW.

W czwartek nadal pochmurno z przelotnymi opadami deszczu ze śniegiem i śniegu, ale powinno być ich już mniej. Wiatr także osłabnie, ale nadal będzie z kierunków północnych.

- W nocy temperatura wyniesie od -3 stopni C do 0 stopni C, ale na Podhalu może spaść do około -7 stopni C, z kolei w dzień wzrośnie tylko do 2 stopni C, 4 stopni C, a na Podhalu do 0 stopni C – informują synoptycy.

Pogoda na weekend 20-21 marca

W piątek i sobotę do kraju napłynie powietrze pochodzenia arktycznego, ochłodzi się i przelotnie będzie padał śnieg. Jeszcze w nocy z czwartku na piątek termometry wskażą ujemne wartości. Z piątku na sobotę – od -7 do -4 stopni C i do -2 stopni C nad morzem. Na Podhalu zaś temperatura spadnie nawet do -9 stopni C. W sobotę w dzień temperatura będzie już raczej dodatnia, do 4 stopni C na zachodzie, tylko na Podhalu od -3 do 0 stopni C.

Według prognozy IMGW ocieplenie nadejdzie w niedzielę. Pojawi się więcej słońca, zachmurzenie przeważać będzie tylko na zachodzie, gdzie spadnie deszcz i deszcz ze śniegiem.

- W nocy nadal będzie zimno – od -6 stopni C na północnym wschodzie do -1 stopni C na zachodzie, na Podhalu około -9 stopni C. W dzień temperatura maksymalna wyniesie już od 2 do 5 stopni C. Wiatr osłabnie – przewiduje IMGW.

Przedwiośnie w kuchni. Zobacz wideo:

Zobacz też:

Bułeczki z kapustą, marchewkowe kimchi i inne pomysły na zdrowe dania z kiszonkami

Zmiany w teleporadach - wizyta w przychodni zamiast konsultacji telefonicznej? Lekarz wyjaśnia

Pijana prababcia opiekowała się niemowlęciem. Miała 2 promile

Autor: Luiza Bebłot

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Andrew Bret Wallis/Getty Images

Pozostałe wiadomości