Newsy

Ponad 60 proc. rodziców chce zaszczepić swoje dzieci przeciwko COVID-19. Nie chcą już powrotu do nauki zdalnej

Newsy

Brothers91/Getty Images

Lada moment uczniowie wrócą do nauki stacjonarnej, a w szkołach mają być prowadzone szczepienia przeciwko COVID-19. Jak podchodzą do nich rodzice? Ilu chce zaszczepić swoje dzieci? Jak oceniają przygotowanie szkół na powrót dzieci? Odpowiedzi na te pytania daje badanie przeprowadzone przez Instytut Badań Rynkowych i Społecznych.

Szczepienia dzieci przeciwko COVID-19. Ilu rodziców chce zaszczepić swoje dzieci?

Rodzice, którzy wzięli udział w badaniu, musieli odpowiedzieć, czy zgadzają się z trzema stwierdzeniami. Pierwsze ze stwierdzeń brzmiało: "Zaszczepiłem/am / planuję zaszczepić swoje dziecko przeciw COVID-19". 60,8 proc. badanych rodziców odpowiedziało, że się z nim zgadza, w tym 43,4 proc., że zdecydowanie się zgadza. Nie zgadza się z tym stwierdzeniem 30,5 proc., w tym zdecydowanie nie zgadza się 28,1 proc.

Drugie ze stwierdzeń brzmiało: "Od września szkoły powinny wrócić do nauki stacjonarnej". 86,9 proc. badanych odpowiedziało, że się z nim zgadza, w tym 74,6 proc., że zdecydowanie się zgadza. Nie zgadza się z tym stwierdzeniem 6,1 proc., w tym zdecydowanie nie zgadza się 1,3 proc.

Trzecie ze stwierdzeń brzmiało: "Szkoły są dobrze przygotowane do ponownego przyjęcia uczniów i zapewnienia im bezpieczeństwa (tj. wdrożono odpowiednie procedury)". 54 proc. badanych odpowiedziało, że się z nim zgadza, w tym 29,2 proc., że zdecydowania się zgadza. Nie zgadza się z tym stwierdzeniem 18,8 proc., w tym zdecydowanie nie zgadza się 5,1 proc.

Powrót dzieci do szkół. Czego najbardziej obawiają się rodzice?

Rodzice pytani byli także, jakie są ich największe obawy związane z powrotem dziecka do szkoły do nauki w trybie stacjonarnym. Badani mogli maksymalnie wskazać trzy odpowiedzi. 68 proc. podało, że obawia się kolejnej fali koronawirusa i związanego z nią powrotu do nauki zdalnej, 63 proc. wskazało, że w przypadku nauki zdalnej obawia się zbyt wielu godzin spędzonych przed komputerem i w internecie, 56 proc. obawia się pogorszenia kondycji psychicznej dziecka w razie kolejnych restrykcji i nauki zdalnej, 36 proc., że obawia się zarażenia się przez dziecko koronawirusem SARS-CoV-2, 13 proc. martwi się, że w szkołach nie będzie przestrzegany reżim sanitarny.

6 proc. odpowiedziało, że boi się nieszczęśliwego wypadku w szkole lub poza nią, 2 proc., że boi się samodzielnego powrotu dziecka ze szkoły do domu. 6 proc. badanych przyznało, że nie ma żadnych obaw, a jeden procent, że nie ma zdania. Jeden procent rodziców wskazało na odpowiedź "inne".

Jak rodzice dbają o bezpieczeństwo swoich dzieci?

W badaniu było też pytanie do rodziców, jakie działania profilaktyczne podejmują, aby zadbać o zdrowie i bezpieczeństwo dzieci. Badani mogli wskazać maksymalnie trzy odpowiedzi. 63 proc. odpowiedziało, że pilnuje, aby dziecko przestrzegało podstawowych zasad higieny (tj. mycia rąk, noszenia maseczki, zasłaniania ust podczas kichania/kaszlu), 58 proc. podało, że rozmawia z dzieckiem o zagrożeniach, z którymi może się zetknąć.

36 proc. odpowiedziało, że dba o higienę cyfrową dziecka (by nie spędzało za dużo czasu w internecie), 34 proc. podało, że pilnuje, aby dziecko podczas aktywności korzystało z ochraniaczy/kasku, 32 proc., że wykupuje ubezpieczenie NNW (od następstw niebezpiecznych wypadków), 29 proc., że uczy dziecko zasad bezpieczeństwa ruchu drogowego, 20 proc., że dba, aby dziecko zawsze było pod opieką osoby dorosłej. 5 proc. badanych przyznało, że nie podejmuje żadnych działań. 4 proc. wskazało odpowiedź "inne".

Badanie zostało zrealizowane na zlecenie Nationale-Nederlanden przez Instytut Badań Rynkowych i Społecznych w dniach 13-14 sierpnia 2021 roku.

Zobacz także:

Zobacz wideo: Szczepienia przeciw COVID-19 już dla 12-latków

Autor: Katarzyna Oleksik

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości