Newsy

"Portret damy" Rubensa sprzedany za astronomiczną sumę. To rekord na polskim rynku sztuki

Newsy

Autor:
Katarzyna
Oleksik,
Adam
Barabasz
Reporter:
Piotr Wojtasik
Dzieła Rubensa za 24 miliony złotych
Dzieła Rubensa za 24 miliony złotych Dzień Dobry TVN
wideo 2/5

"Portret damy" Petera Paula Rubensa to obraz, który niezwykle rzadko wystawiany jest na widok publiczny. Jeszcze przed aukcją mówiło się, że będzie najdrożej sprzedanym obrazem w Polsce. Zgodnie z przewidywaniami osiągnięto zawrotną cenę.

"Portret damy" Rubensa wystawiony na aukcję

Dzieło Petera Paula Rubensa "Portret damy" trafiło na aukcję. Szacuje się, że nabywca będzie musiał za nie zapłacić 24 miliony złotych. Tym samym byłby to najdrożej sprzedany obraz w Polsce. Wystawiany jest niezwykle rzadko. Ostatni raz można było go oglądać na wystawie w 1965 roku. - Ten obraz już pół roku temu miał do nas trafić, w efekcie trafił 3 miesiące temu, ponieważ wymagał specjalnych zgód, żeby wyjechać z Wielkiej Brytanii, bo to właśnie tam przebywał przez ostatnie kilkadziesiąt lat - mówił Juliusz Windorbski, prezes DESA Unicum.

Obraz był w prywatnej kolekcji i, jak mówił Juliusz Windorbski, do Polski na aukcję trafił trochę przez przypadek. - Rodzina, od której do nas trafił, współpracowała z nami od wielu, wielu lat. Mieliśmy duże zaufanie i sympatię. Zdecydowali, że to u nas przeznaczą do sprzedaży ostatni obraz ze swojej kolekcji - mówił.

Za ile sprzedano "Portret damy"?

- Estymacja - to ogromne pieniądze - jest między 18 a 24 miliony złotych. Oczywiście będziemy zaczynać trochę niżej niż ta dolna granica estymacji, tak, jak to się dzieje w ogóle na aukcjach - mówił.

Ostatecznie obraz znalazł nabywcę, który zdecydował się za niego zapłacić 14,4 mln złotych. Choć uzyskano kwotę poniżej estymacji, to uczyniła ona "Portret damy" najdrożej sprzedanym obrazem w Polsce.

Warto dodać, że nadal nie do końca wiadomo, kim jest sportretowana przez artystę kobieta. Pojawiały się spekulacje, że na obrazie została uwieczniona pierwsza żona malarza. - Bardzo wiele rzeczy wskazuje, że jest to taka portugalsko-żydowska arystokratka. Na to wskazują takie elementy, które były charakterystyczne dla tej rodziny m.in. czarny diament w broszy. Kobieta o nieprawdopodobnej urodzie. Taka hipnotyzująca, oczy, które wciągają. Obraz wystawiony jest u nas od ponad trzech tygodni. Widać, że niektóre osoby, przychodzą i zastygają na dobrych parę minut - dodał.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki znajdziesz na platformie Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor:Katarzyna Oleksik, Adam Barabasz

Reporter: Piotr Wojtasik

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości