Newsy

Ponad 2,7 tys. interwencji strażaków z powodu burz i silnego wiatru. Jedna osoba zginęła

Newsy

Aktualizacja:
iStockphototiborgartner/Getty Images

Z powodu burz, porywistych wiatrów i ulewnych deszczy strażacy podjęli 2744 interwencji. Najwięcej zgłoszeń było w województwie łódzkim. W wyniku zdarzeń zginęła jedna osoba, dwie zostały ranne. IMGW wydaje kolejne ostrzeżenia przed burzami i silnym wiatrem.

Do godziny 6 w czwartek Państwowa Straż Pożarna odnotowała w całym kraju ponad 2,7 tys. interwencji związanych z usuwaniem skutków zdarzeń atmosferycznych - przekazał PAP mł. bryg. Karol Kierzkowski z PSP. W czasie burz zginęła jedna osoba a dwie zostały ranne.

Z informacji przekazanych w czwartek PAP przez Państwową Straż Pożarna wynika, że do godz. 6 odnotowano w całym kraju 2744 interwencje związanie z burzami i silnym wiatrem, z czego ok. 2,6 tys. zgłoszono do północy w środę. Najwięcej zdarzeń miało miejsce w województwach:

  • łódzkim (903),
  • mazowieckim (707),
  • wielkopolskim (345).

Jak poinformował na Twitterze zastępca dyrektora Rządowego Centrum Bezpieczeństwa Grzegorz Świszcz, według danych na godz. 6 w czwartek, bez prądu pozostaje 25 tys. odbiorców. Najwięcej w województwie łódzkim - 16,5 tys. i mazowieckim - 7,2 tys.

Ofiary nawałnic

W związku z burzami do najpoważniejszego zdarzenia doszło w miejscowości Pilica w powiecie grójeckim na Mazowszu, gdzie na wracającego pieszo do domu 46-latka spadł ciężki konar drzewa. Mężczyzna mimo reanimacji zmarł.

Niewielkie obrażenia odniosły również dwie osoby w województwach: mazowieckim i dolnośląskim. W Warszawie przy ul. Zamiennej oberwana gałąź spadła na kobietę; została przewieziona na obserwację do szpitala. Z kolei w Głogowie oberwana gałąź raniła mężczyznę.

Państwowa Straż Pożarna informuje, że docierają do niej kolejne zgłoszenia związane z burzami ze środy. Ostrzeżenia przed kolejnymi burzami i burzami z gradem wydało w czwartek IMGW.

Ostrzeżenia przed silnym wiatrem

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał w czwartek ostrzeżenia pierwszego stopnia przed silnym wiatrem dla województwa łódzkiego i południowej części województwa wielkopolskiego. Wcześniej wydano alerty pierwszego stopnia przed burzami i burzami z gradem w siedmiu województwach.

Ostrzeżenia pierwszego stopnia przed silnym wiatrem wydano dla województwa łódzkiego oraz południowej i wschodniej części województwa wielkopolskiego. IMGW prognozuje na tym obszarze wystąpienie silnego wiatru z zachodu o średniej prędkości od 20 km/h do 35 km/h, w porywach do 80 km/h. Ostrzeżenia obowiązują w czwartek w godz. 11-18.

Wcześniej alerty pierwszego stopnia przed burzami wydano dla województw:

  • pomorskiego,
  • mazowieckiego,
  • lubelskiego,
  • północnej części województwa zachodniopomorskiego i kujawsko-pomorskiego.

Na podanym obszarze IMGW prognozuje wystąpienie burz z opadami deszczu miejscami od 20 mm do 30 mm oraz porywami wiatru od 75 do 90 km/h.

  • warmińsko-mazurskiego,
  • podlaskiego.

W tych województwach IMGW prognozuje wystąpienie burz z opadami deszczu miejscami od 10 mm do 15 mm, lokalnie do 25 mm oraz porywami wiatru do 75 km/h. Lokalnie może pojawić się grad.

W województwach: zachodniopomorskim, pomorskim i kujawsko-pomorskim ostrzeżenia obowiązują do godz. 20 w czwartek. Natomiast w województwach: warmińsko-mazurskim, podlaskim, mazowieckim i lubelskim do godz. 21.

Ostrzeżenie pierwszego stopnia oznacza, że przewiduje się warunki sprzyjające wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie dla zdrowia oraz życia.

Zobacz też:

Zakaz połączeń lotniczych do 43 krajów przedłużony do 1 września

Roman Polański przegrał proces o przywrócenie do Akademii Filmowej. "Miał możliwość przedstawienia wszelkich dowodów"

We wrześniu rodzice dostaną dodatkowy zasiłek opiekuńczy, jeśli placówka szkolna będzie zamknięta

Silne burze z opadami deszczu i porywistym wiatrem połamały drzewa i pozrywały linie energetyczne. Zobacz wideo:

Autor: Jola Marat

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: iStockphoto

Pozostałe wiadomości