Newsy

Polska na szarym końcu. Które państwa najlepiej radzą sobie z pandemią?

Newsy

sinology/Getty Images

Na 53 oceniane kraje Polska zajęła 50. pozycję w najnowszym rankingu Bloomberga obrazującego walkę z pandemią koronawirusa. W marcowym zestawieniu awansowały te państwa, które szybko szczepią swoich obywateli.

Nowa Zelandia, Singapur, Australia - najlepiej radzą sobie z pandemią

Agencja Bloomberg od listopada co miesiąc ocenia, jak państwa radzą sobie z epidemią COVID-19. W marcowym rankingu "Covid Resilience" pierwsza dziesiątka została zdominowana przez kraje Azji i Australii, które szybko opanowały pandemię na swoim terenie. Oprócz znajdujących się na szycie zestawienia Nowej Zelandii, Singapuru i Australii jest tam również Tajwan, Korea Płd., Chiny, Japonia i Tajlandia. Pierwszą dziesiątkę państw najlepiej radzących sobie z pandemią zamyka Norwegia.

Koronawirus na świecie - szczepienia w Izraelu

Bloomberg zwraca uwagę na znaczny awans Izraela, który w najnowszej edycji rankingu znalazł się na piątym miejscu, a w lutym był na czternastym. Skąd ten skok? Agencja podkreśla, że szybka akcja szczepień przekłada się na poprawę innych wskaźników epidemicznych, a także pozwala na rozluźnienie restrykcji, przez co szybko szczepiące kraje awansują w zestawieniu. W Izraelu już ponad połowa mieszkańców przyjęła preparat.

Koronawirus. Polska na 50. miejscu w rankingu radzenia sobie z COVID-19

Z kolei zdaniem agencji spada pozycja państw Europy, w której szczepienia przebiegają chaotycznie. W porównaniu z lutym Grecja spadła o 20 miejsc, na 40. pozycję, Rumunia o 15, na 46. miejsce, Włochy i Polska o 10, a Finlandia o 9. Nasz kraj zajmuje 50. miejsce na 53 notowane państwa. Ranking zamykają: Brazylia, Czechy i Meksyk.

Ranking "Covid Resilience" – wskaźniki

W zestawieniu branych jest pod uwagę dziesięć wskaźników - oprócz podawanej proporcjonalnie do populacji liczby nowych infekcji i zgonów na COVID-19 - jest to m.in.:

  • dotkliwość wprowadzonych ograniczeń;
  • przewidywany wzrost gospodarczy;
  • stopień dostępności opieki zdrowotnej.

Do ogólnej oceny wlicza się też procent mieszkańców danego kraju, którzy zostali zaszczepieni przeciwko koronawirusowi.

Zobacz wideo: Minister zdrowia: Liczby mówią same za siebie. Sytuacja epidemiczna szczególnie źle wygląda w regionie Mazowsza, Śląska i Wielkopolski

Zobacz także:

Żłobki, przedszkola i szkoły zamknięte, ale nie dla wszystkich. Kto może korzystać z opieki nad dzieckiem?

Polskie nastolatki coraz częściej borykają się z zaburzeniami odżywiania. "Mają najniższą samoocenę w Europie"

Koronawirus w Polsce. Najnowsze dane z 28 marca - 29 253 nowych zakażeń, 131 chorych zmarło

Autor: Dominika Czerniszewska

Źródło: Bloomberg/PAP

Pozostałe wiadomości