Newsy

Polska podbija biegun. Rozpoczyna się budowa nowej stacji polarnej na Antarktyce

Newsy

Moment RFPosnov/Getty Images

Polska rozpoczęła budowę stacji naukowej na Antarktyce. "Gazeta Wyborcza" podaje, że nowy trzykondygnacyjny budek stanie na Wyspie Króla Jerzego. Dokładnie w miejscu starej bazy badawczej.

Powstanie polska stacja badawcza na Antarktyce

- W letnim sezonie badawczym (czyli podczas naszej zimy) ten futurystyczny budynek pomieści 37 osób. Poza sezonem zadba o niego mniejsza ekipa – do 13 tzw. zimowników - czytamy w "Wyborczej".

Stacja będzie się znajdowała 120 km od brzegów kontynentu Antarktydy i 14 tys. km od Warszawy.

Gazeta przypomina, że patronem Polskiej Stacji Antarktycznej jest Henryk Arctowski - wybitny meteorolog, geolog, glacjolog. Pod koniec XIX w. on i Antoni Bolesław Dobrowolski jako pierwsi Polacy dotarli do Antarktyki, biorąc udział w belgijskiej wyprawie statkiem "Belgica".

Kierownik projektu Hubert Maciejewski w rozmowie z "GW" przyznaje, że to projekt życia. "W spektakularnym krajobrazie, w szczególnym przyrodniczo miejscu powstanie świetna architektura. Myślę, że dla wszystkich uczestników projektu nowa stacja antarktyczna jest niezwykłym wyzwaniem. Druga taka okazja pewnie się nie trafi" - mówi Maciejewski.

Kiedy stacja będzie gotowa?

"GW" wskazuje, że inwestycja składa się z szeregu elementów. Przetargi na ich realizację - jak czytamy - będą ogłaszane w pierwszym półroczu tego roku, a na przełomie 2021/22 r. przewidziane są: uzbrojenie terenu, montaż hal magazynowych, oczyszczalni ścieków, posadowienie fundamentów pod budynek główny oraz przygotowanie w kraju jego konstrukcji.

- Rok później budynek główny ma zostać przetransportowany na miejsce i złożony. Podczas antarktycznej zimy 2023 r. w jego wnętrzu potrwają prace wykończeniowe. Na sezon 2023-24 zaplanowano prace rozbiórkowe, porządkowe i zakończenie modernizacji pozostałej infrastruktury (wszystkie elementy porozbiórkowe zostaną przewiezione do Polski, a najcenniejsze pamiątki zostaną w nowym budynku głównym). No i wielkie otwarcie nowego "Arctowskiego" - pisze piątkowa "Wyborcza".

Zobacz wideo: 25 lat temu Polacy zdobyli Biegun Północny

Zobacz także:

Katarzyna Paszczyk - jedyna zawodowa rugbystka w Polsce. "Jest Robertem Lewandowskim kobiecego rugby"

Pies zaalarmował o złym stanie swojego opiekuna. Ratownik: "Gdy wchodziliśmy przez okno, czworonóg bardzo się ucieszył"

Rzuciła wszystko i wyjechała na... Malediwy. "To miejsce stało się moim domem"

Autor: Katarzyna Oleksik

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Moment RF

Pozostałe wiadomości