Newsy

Polscy chirurdzy docenieni w USA - najlepsza operacja na świecie

Newsy

Fot. Tomasz Urbanek / East News

Przeszczep u 6-letniego Tymka to najlepsza na świecie operacja rekonstrukcyjna 2019 roku. Tak uznało American Society for Reconstructive Microsurgery, które przyznało nagrodę prof. Adamowi Maciejewskiemu.

Prof. Adam Maciejewski nagrodzony

Nagrodę za najlepszą operację przyznano podczas zakończonego niedawno w Stanach Zjednoczonych dorocznego zjazdu American Society for Reconstructive Microsurgery. To stowarzyszenie, które zrzesza ok. 950 czołowych chirurgów rekonstrukcyjnych z całego świata. Prestiżowe wyróżnienie otrzymał prof. Adam Maciejewski - kierownik Kliniki Chirurgii Onkologicznej i Rekonstrukcyjnej w gliwickim oddziale Narodowego Instytutu Onkologii. Przeprowadził on rozległą transplantację narządów głowy i szyi, połączoną z przeszczepieniem zmodyfikowanego szpiku. Dzięki temu 6-letni Tymek zyskał szansę na powrót do normalnego życia.

W uznaniu dotychczasowego dorobku prof. Maciejewski otrzymał też stypendium im. Marko Godiny, które pozwala odwiedzić w ciągu roku najlepsze ośrodki chirurgii rekonstrukcyjnej na całym świecie. Między innymi ośrodek w Lublanie, gdzie pracował Marko Godina - słoweński chirurg, uznawany za wizjonera chirurgii plastycznej i prekursora do dziś stosowanych technik operacyjnych.

To zaszczyt i przyjemność być docenionym wśród tak znakomitego grona - amerykańskiego właściwie z nazwy, bo zrzesza chirurgów z całego świata. To nie byłoby możliwe bez wsparcia zespołu i ośrodka, którego jestem reprezentantem, a nie jedynie laureatem nagrody

– powiedział prof. Adam Maciejewski podczas piątkowej konferencji prasowej w Gliwicach.

Operacja Tymka

Tymek, mając trzynaście miesięcy połknął granulki żrącej substancji do udrażniania rur. W efekcie doznał martwicy narządów niezbędnych do jedzenia, mówienia i oddychania. Od tego momentu, przez 6 lat, chłopiec był odżywiany dojelitowo, nie mógł mówić, a oddychanie umożliwiała mu stała tracheostomia. Po sześciu latach gliwiccy lekarze podjęli się 15-godzinnej operacji, podczas której przeszczepili mu narządy pobrane od zmarłego dawcy.

W jakim stanie dzisiaj jest Tymek?

Chłopiec przechodzi stały proces rehabilitacji, która ma przywrócić mu ostateczną funkcjonalność

i jakość życia. Tymek nigdy nie mówił, zapomniał też, jak się odżywiać przez usta. Chodzi o to, by odbudować i stworzyć w mózgu pewne ośrodki, które są odpowiedzialne za połykanie i mowę. Jak zaznaczył prof. Maciejewski, Tymek obecnie czuje się dobrze. Wypowiada już pierwsze słowa, a rehabilitacja przebiega pomyślnie.

Zobacz też:

Autor: Anna Korytowska

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości