Newsy

Polio na Ukrainie. Wirusolog ostrzega, że może zagrozić Polsce

Newsy

Autor:
Dominika
Czerniszewska
Źródło:
PAP/BBC
Aleksandr Zubkov/Getty ImagesSzczepienie

Zakażenie polio wykryto u dzieci na ukraińskim Zakarpaciu. W tym regionie zaszczepiona jest tylko połowa najmłodszych obywateli. Przed chorobą ostrzega Polaków wirusolog prof. Włodzimierz Gut.

Ukraina. Dwa ogniska polio

Główna epidemiolog obwodu zakarpackiego Wiktoria Tymczyk przekazała BBC, że polio, znane również jako choroba Heinego-Mediny, rozpoznano w dwóch ośrodkach. Ministerstwo ochrony zdrowia Ukrainy poinformowało o potwierdzeniu polio u 1,5-rocznego dziecka w obwodzie rówieńskim.

Natomiast w obwodzie zakarpackim zdiagnozowano 4 przypadki polio, w tym u 12-latki. Jak podaje BBC, dziewczynka odczuwała ostre problemy jelitowe, pojawił się też ból w lędźwiach, a gorączka sięgała 39 stopni. Później nie była w stanie stać. Została przewieziona do szpitala. Żadne z dzieci nie było zaszczepione.

Zobacz wideo: Pneumokoki nie liczą lat - warto szczepić także dorosłych

Szczepienia przeciwko COVID-19. Czy konieczna będzie trzecia dawka?
Szczepienia przeciwko COVID-19. Czy konieczna będzie trzecia dawka?
Dzień Dobry TVN

Polio na Ukrainie

Wirusolog prof. Włodzimierz Gut zwrócił uwagę, że Ukraina ma wielki problem, ponieważ nie wszystkie dzieci są tam zaszczepione.

- Jeszcze jakieś dziesięć lat temu zaszczepione przeciw polio było jakieś 20 proc. populacji, później ostro nadrabiali, jednak udało się do tej pory dotrzeć ze szczepieniami może do 50 proc. mieszkańców – podkreślił ekspert.

Jego zdaniem polio, które atakuje dzieci na Ukrainie jest inne, niż to, z którym ludzkość wcześniej walczyła - eradykację tego wirusa w postaci dzikiej, czyli całkowite wytrzebienie ogłoszono dopiero w 2015 r.

- To był wielki sukces, na miarę wyeliminowania ospy prawdziwej. Teraz wirus ospy jest jedynie w dwóch laboratoriach na świecie – przypomniał prof. Gut, który wchodził w skład zespołu realizującego program eliminacji chorób wirusowych WHO.

Polio może zagrozić Polsce

Wirusolog prof. Włodzimierz Gut zaznaczył, że polio może zagrozić Polsce.

Jeśli nie będziemy szczepić naszych dzieci, to polio, nad którym zwycięstwo odtrąbiliśmy zaledwie kilka lat temu, może powrócić i znów siać spustoszenie

Zobacz też:

Autor:Dominika Czerniszewska

Źródło: PAP/BBC

Źródło zdjęcia głównego: Aleksandr Zubkov/Getty Images

Pozostałe wiadomości