Newsy

Pogrzeb królowej Elżbiety II. Jaka atmosfera panuje w Londynie?

Newsy

Autor:
Justyna
Piąsta
 Dziś świat pożegna królową Elżbietę II
Dziś świat pożegna królową Elżbietę IIDzień Dobry TVN
wideo 2/2

Uroczystości związane z pogrzebem Elżbiety II trwają w poniedziałek 19 września. To jedno z najważniejszych medialnych wydarzeń w historii. Szacuje się, że transmisję może zobaczyć ponad 4 miliardy ludzi. O tym, co się dzieje w Londynie, zrelacjonowała na żywo dla Dzień Dobry TVN Anna Senkara. Z kolei Maciej Czajkowski, dziennikarz i znawca Wielkiej Brytanii, opowiedział, jaka będzie nowa era karolińska.

Pogrzeb królowej Elżbiety II

Rozpoczęcie nabożeństwa pogrzebowego zaplanowano na godzinę 11:00 czasu brytyjskiego. Ostatnie pożegnanie Elżbiety II jest uroczystością państwową najwyższej rangi. O tym wydarzeniu mówi cały świat.

- Atmosfera w Londynie od wielu dni jest bardzo wyjątkowa i to właśnie dziś to miasto pożegna swoją królową. Spotykamy się w historycznym momencie i w historycznym miejscu, ponieważ to właśnie w Westminster Abbey królowa brała ślub z księciem Filipem, tutaj była koronowana w 1953 roku i również tu kończy 70 lat służby - powiedziała dziennikarka Dzień Dobry TVN.Anna Senkara.

W pogrzebie bierze udział rodzina królewska, a także głowy wielu państw i przedstawiciele dyplomacji.

- Do Londynu zjechali światowi przywódcy, liderzy. Jest m.in. Joe Biden, Emmanuel Macron, Justin Trudeaux, królowie Hiszpanii, Holandii, Monako. Królowa była najdłużej panującą brytyjską monarchinią. Odbyła niezliczoną ilość zagranicznych podróży. Pokazywała się publicznie 21 tys. razy. Próbowano to kiedyś przeliczyć na kapelusze i wyszła z tego niebotyczna ilość - przyznała Senkara.

Wielka Brytania po śmierci królowej Elżbiety II - era karolińska

Maciej Czajkowski, dziennikarz i znawca Wielkiej Brytanii w Dzień Dobry TVN opowiedział, co niebawem może się zmienić w Zjednoczonym Królestwie.

- Jeszcze książę Karol mówił o tym, że uszczupli rodzinę królewską i wydatki związane z nią. Pamiętamy, że na balkonie zawsze były całe tłumy, a teraz będą tylko cztery dorosłe osoby, czyli król Karol z małżonką, książę William z małżonką i trójka ich dzieci. Tutaj chodzi o to, żeby nie razić podatnika. Tak naprawdę policzyłem, że podatnik płaci niecałe 2 funty rocznie na utrzymanie rodziny królewskiej. W ostatnim roku rozliczeniowym rodzina królewska kosztowała 1,2 mln funtów. Ktoś może pomyśleć, że to jest bardzo dużo, ale do skarbu państwa przynosi co najmniej 1,5 mld funtów - wyjaśnił ekspert.

Wraz ze śmiercią królowej Elżbiety II zakończyła się era elżbietańska. Jaka będzie nowa era karolińska?

- Już w pierwszych dniach zobaczyliśmy, że ten kontakt z poddanymi ma zupełnie inny charakter. Wczoraj rozmawiałem ze znajomym policjantem, który jest PPO, czyli presonal protection officer, to są ci ludzie, którzy idą za królem. Są w garniturach, mają słuchawki w uchu, pistolety Glock, apteczkę. Oficerowie nie są zadowoleni, że król jeździ z otwartym oknem, że podchodzi do ludzi. Królowa nigdy nie całowała się z poddanymi - podkreślił dziennikarz. - Paradoksalnie król Karol będzie miał dużo trudniejsze zadanie, ponieważ jest facetem. W naturalny sposób kobieta jest takim lepszym katalizatorem wszelkich napięć. Myślę, że król Karol będzie kontynuował to postrzeganie roli kobiety w społeczeństwie - ocenił nasz rozmówca.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz na platformie Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor:Justyna Piąsta

Źródło zdjęcia głównego: Paweł Wodzyński/East News

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości