Pogoda

Pogoda na wrzesień. Czy będzie cieplej niż zwykle?

Pogoda

Autor:
Aleksandra
Matczuk
Źródło:
IMGW, TVN Meteo
Jesień

Przed nami pierwszy miesiąc meteorologicznej jesieni. Najnowsza aktualizacja pogody na wrzesień 2022 r. zapowiada, że będzie on jednak nieco chłodniejszy, niż wskazywały początkowe przewidywania. Sprawdź, jakiej pogody możemy spodziewać się po wakacjach.

Wrzesień 2022 - długoterminowa prognoza

Synoptycy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej Państwowego Instytutu Badawczego zaktualizowali prognozę na nadchodzący miesiąc. Z początku przywidywali oni, że wrzesień będzie cieplejszy niż zazwyczaj, jednak teraz potwierdzono, że średnia miesięczna temperatura utrzyma się w zakresie normy.

Podróżnicy i ich niezwykłe wyprawy

Ręka z Nicei, czyli jak Rey został piekarzem
Ręka z Nicei, czyli jak Rey został piekarzem Dzień Dobry TVN
wideo 2/14

Podobnie będzie z opadami deszczu. Przewidywana suma także oscyluje w granicach wieloletniej normy. Jak podaje IMGW-PIB, określenie "w normie" odnosi się do okresu od 1991 do 2020 roku. Wartość średniej temperatury lub miesięcznej sumy opadów z tego okresu sortuje się od najniższej do najwyższej.

Jaka pogoda będzie we wrześniu i na początku jesieni?

10 najwyższych wartości wyznacza temperaturę "powyżej normy", środkowych "w normie", a najniższych "poniżej normy". Jak wynika z opublikowanej tabeli IMGW najniższa "średnia temperatura powietrza" przewidywana jest w Zakopanem (10 stopni Celsjusza), a najwyższa w Opolu i Wrocławiu (15,3 i 15,4 stopni Celsjusza).

Biorąc pod uwagę sumę opadów atmosferycznych, najniższe wskaźniki przewiduje się w miastach takich jak Poznań, Suwałki, czy Białystok, a najwyższe w Zakopanem, Koszalinie, czy Lublinie. Prognozowany miesiąc będzie podobny do typowych 10 obserwowanych, tych samych miesięcy w latach 1991-2020.

Eksperci podkreślają jednak, że dokładniejszy opis przewidywanej pogody nie jest możliwy z tak dużym wyprzedzeniem. - Należy pamiętać o tym, że prognoza jest orientacyjna, a jej charakter jest eksperymentalny oraz że dotyczy średniego przebiegu dla całego prognozowanego regionu i danego okresu prognostycznego - podsumowuje IMGW. Więcej na temat pogody czytaj na TVN Meteo.

Zobacz także:

Autor:Aleksandra Matczuk

Źródło: IMGW, TVN Meteo

Źródło zdjęcia głównego: Levente Bodo/Getty Images

Pozostałe wiadomości