Pogoda

Pogoda na weekend. Niż Katharina ponownie ściągnie do nas śnieg

Pogoda

Aktualizacja:
Autor:
Nastazja
Bloch
Źródło:
TVN Meteo
Pogoda na piątek 1 kwietnia i weekend
Pogoda na piątek 1 kwietnia i weekend
wideo 2/2

Jaka będzie pogoda na weekend? W najbliższych dniach aura w Polsce kształtowana będzie przez niż Katharina. To oznacza, że możemy się spodziewać zimnego powietrza, silnego wiatru, a także opadów deszczu i śniegu. IMGW wydało alert. Gdzie będzie padać? Sprawdź prognozę pogody na piątek, sobotę i niedzielę.

Niż Katharina - załamanie pogody w Polsce

Wir niżowy Katharina znad Włoch i Bałkanów nadciąga nad Polskę. To za jego sprawą dotrze do nas masa zimnego powietrza, a także opady deszczu ze śniegiem i samego śniegu. Miejscami w górach może go spaść nawet 20 centymetrów. Chłód będą potęgować silniejsze porywy wiatru.

- Polska znajduje się w bruździe niskiego ciśnienia, która niczym dolina w atmosferze rozciąga się od północnej Rosji, przez Europę Środkową, po północne wybrzeża Afryki. W tej dolinie rozwinęło się kilka centrów niżowych z frontami atmosferycznymi. Polska dostała się od południa w strefę frontu ciepłego i okluzji, czyli w obszar ścierania się mas chłodnego powietrza polarnego morskiego na północy kraju i ciepłego na południu – tłumaczyła synoptyk tvnmeteo.pl Arleta Unton-Pyziołek.

Wiosna

HGTV: Wiosenne prace w warzywniku. Jak przygotować glebę
HGTV: Wiosenne prace w warzywniku. Jak przygotować glebęHGTV
wideo 2/4

Śniegu może spodziewać się na południu kraju. Od poniedziałku pogodą rządzić ma kolejny wir niżowy, "młody wilk" znad Oceanu Arktycznego i Skandynawii, który zrzuci z północy kolejną porcję zimna. Powrót wiosny nad środkową Europę szacowany jest dopiero około 9 kwietnia.

Pogoda na piątek 1 kwietnia 2022 r.

Piątek 1 kwietnia zapowiada się pochmurny. W centrum i na wschodzie kraju pojawią się opady deszczu ze śniegiem do 10 l/mkw., a na południu śniegu do 5 cm. W górach suma opadów może sięgnąć do 20 cm. Temperatura maksymalna wyniesie od 2-3 st. C na południowym wschodzie, przez 4 st. C w centrum kraju, do 7 st. C na Pomorzu. Powieje umiarkowany i dość silny wiatr, który w porywach będzie rozpędzał się do 50-70 km/h.

Pogoda na weekend 2-3 kwietnia 2022 r.

Wraz z nadejściem weekendu pogoda nie ulegnie zmianie. Wciąż czeka na nas chłód, duże zachmurzenie i opady śniegu do 1-5 cm. Przejaśnienia mogą pojawić się jedynie na północy kraju. Temperatura maksymalna sięgnie od 2 st. C na Podkarpaciu, przez 4 st. C w centrum kraju, do 6 st. C na Pomorzu. Północno-wschodni wiatr będzie umiarkowany i dość silny - w porywach rozpędzi się do 50 km/h.

Niedziela upłynie pod znakiem pochmurnego nieba z przejaśnieniami. Tylko na Podkarpaciu prognozowany jest słaby śnieg do 3 cm. Termometry pokażą maksymalnie od 3 st. C na południu, przez 5 st. C w centrum kraju, do 6 st. C na Dolny Śląsku. Słaby i umiarkowany wiatr powieje z północnego zachodu – czytamy na stronie TVN Meto.

Warunki w górach - żółty śnieg

Temperatura w górach będzie bardzo niska, zatem prognozowane opady śniegu mają szanse się utrzymać. Jak mówił synoptyk z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej Grzegorz Walijewski, z każdym kolejnym dniem na terenach podgórskich będzie chłodniej. W nocy z piątku na sobotę temperatura spadnie do -3 st. C, z soboty na niedzielę do -5 st. C, ale w poniedziałek już może być -8 i -10 st. C.

- W górach, szczególnie w Tatrach, cały czas pokrywa śnieżna ma grubość powyżej jednego metra, a nawet 1,4 metra. Kiedy dopada jeszcze kilkadziesiąt centymetrów, to warunki narciarskie się poprawią - powiedział Walijewski.

Amatorzy pieszych wędrówek powinni jednak uważać na wiatr, który w górach osiągnie prędkość od 65 do 70 km/h, wywołując zawieje i zamiecie śnieżne. Możliwe będzie nawet zagrożenie lawinowe. Co więcej, meteorolog zwrócił uwagę, że śnieg w górach może mieć zabawienie lekko żółte.

- To pył z Sahary, który dotrze na południe kraju dziś w nocy - wyjaśnił.

Alert IMGW - ostrzeżenie przed śniegiem

Więcej informacji o pogodzie na TVN Meteo.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Nastazja Bloch

Źródło: TVN Meteo

Źródło zdjęcia głównego: Andrew Bret Wallis/ Getty Images

Pozostałe wiadomości