Pogoda

Pogoda na środę. Napłynie arktyczne powietrze

Pogoda

Autor:
Ewa
Podleśna-Ślusarczyk
Źródło:
PAP
Joe Kniesek/Pixabay

W Tatrach spadł śnieg, a nad całą Polską powieje arktyczne powietrze. Będzie coraz mroźniej, a wiatr w górach będzie wiał z prędkością 80 km/h. Miłośnicy jesiennych wyjazdów powinni zabrać odpowiedni ekwipunek, by nie dać się zaskoczyć wyjątkowo chłodnej aurze.

Pogoda w nocy z 12 na 13 października

- W wyższych partiach Tatr pojawiła się kilkucentymetrowa warstwa świeżego śniegu. Występują oblodzenia, zwłaszcza w miejscach zacienionych po stronie północnej oraz w godzinach porannych. Dodatkowym utrudnieniem w partiach graniowych jest niski pułap chmur, który ogranicza widzialność i utrudnia orientację w terenie, co może być przyczyną pobłądzeń - czytamy w komunikacie turystycznym TPN. Według zapowiedzi synoptyków najbliższe dni pod Tatrami będą mroźne. W środę rano śnieg ma padać w Zakopanem.

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej poinformował, że Skandynawia oraz basen Morza Śródziemnego będą pod wpływem niżów. Pozostałe obszary kontynentu będą pod wpływem wyżów. Polska będzie pod wpływem zatoki niżowej z ośrodkami nad Bałtykiem i północną Skandynawią, w strefie frontów chłodnych, przesuwających się na południowy wschód. Początkowo na wschodzie kraju zalegać będzie jeszcze masa powietrza polarnego kontynentalnego, później od północnego zachodu, zacznie napływać chłodniejsze powietrze pochodzenia arktycznego morskiego. W nocy z wtorku na środę zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami, na zachodzie i krańcach wschodnich rozpogodzenia. Miejscami przelotne opady deszczu, w rejonach podgórskich deszczu ze śniegiem, wysoko w górach śniegu. Na wybrzeżu, zwłaszcza w rejonie Zatoki Gdańskiej, możliwe burze. Lokalnie mgła ograniczająca widzialność do 500 m. Temperatura minimalna od 2 st. C do 4 st. C, cieplej na wybrzeżu od 6 st. C do 9 st. C, najchłodniej na Podhalu i na północnym wschodzie od -1 st. C do 1 st. C. Wiatr będzie słaby i umiarkowany, na wybrzeżu okresami dość silny i porywisty, z kierunków zachodnich.

Pogoda na środę, 13 października

W środę zachmurzenie duże z postępującymi od północnego zachodu większymi przejaśnieniami i rozpogodzeniami. Przelotne opady deszczu, od północnego zachodu stopniowo zanikające. W obszarach podgórskich opady deszczu ze śniegiem, wysoko w górach śniegu. W Tatrach prognozowany przyrost pokrywy śnieżnej o 5 cm.

Temperatura maksymalna 7 st. C do 11 st. C, cieplej miejscami na Pomorzu Zachodnim i na Kujawach od 12 st. C do 13 st. C, najchłodniej na Podhalu około 4 st. C. Wiatr słaby i umiarkowany, na południu, wybrzeżu oraz w czasie burz porywisty, północno-zachodni, jedynie na wschodzie kraju południowo-zachodni i zachodni. Wysoko w Sudetach porywy wiatru do 65 km/h, a w Tatrach do 80 km/h.

Zobacz także:

Obejrzyj wideo:

Autor:Ewa Podleśna-Ślusarczyk

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości