Pogoda

Pogoda na środę. Szykuje się zmiana aury, na którą wszyscy czekaliśmy

Pogoda

x-news

Czekamy z utęsknieniem na zmianę w pogodzie. Chłód i deszcz na końcówce wakacji zaskoczył wszystkich i pokrzyżował wiele urlopowych planów. Pojawiła się jednak nadzieja. Już od środy, 1 września pogoda zacznie się zmieniać.

Pogoda na wtorek, 31 sierpnia 2021 r.

We wtorek, w całym kraju będzie zachmurzenie duże. Wystąpią też opady deszczu - poinformował PAP synoptyk meteorolog Jakub Gawron z IMGW.

Suma opadów wyniesie około 20 litrów, a w centralnej i południowej Polsce miejscami nawet do 30-45 litrów na mkw. Najwięcej opadów wystąpi w rejonie województwa śląskiego i małopolskiego. "Tam właśnie suma opadów wyniesie 40-45 litrów wody na mkw." - prognozuje synoptyk.

We wschodniej połowie kraju spodziewane są burze, podczas których porywy wiatru mogą osiągnąć 60 km/h. Strefa intensywnych opadów rozciągać się będzie od północy województwa podlaskiego, przez Warmię, Mazury, Kujawy, część Mazowsza, centralnej Polski, aż po południe kraju, począwszy od województwa dolnośląskiego, aż po Małopolskę i częściowo Podkarpacie. "Tak więc znaczny obszar kraju będzie objęty tymi opadami" - zaznaczył synoptyk.

Temperatura maksymalna wyniesie od 14-15 stopni Celsjusza na krańcach południowych, do 20 stopni miejscami na zachodzie.

Wiatr we wschodniej połowie kraju będzie na ogół słaby; w zachodniej - umiarkowany, okresami dość silny i miejscami porywisty - na Wybrzeżu do około 60 km/h.

Ciśnienie w Warszawie w południe wyniesie 996 hPa i będzie rosnąć.

W nocy zachmurzenie całkowite z przejaśnieniami, większe przejaśnienia na północnym zachodzie i początkowo na wschodzie. Za wyjątkiem północnego zachodu opady deszczu, miejscami o natężeniu umiarkowanym, a w Małopolsce i na Górnym Śląsku silnym. Prognozowana wysokość opadów do 20 mm miejscami na Warmii i w centrum kraju, a w Małopolsce i na Górnym Śląsku do 30 mm, w górach do 55-60 mm. Wysoko w Tatrach opady deszczu ze śniegiem i śniegu. Miejscami, szczególnie na południu i wschodzie, mgła ograniczająca widzialność do 200 metrów. Temperatura minimalna na przeważającym obszarze od 10 st. C do 13 st. C, w obszarach podgórskich i lokalnie na wschodzie 7 st. C, 8 st. C, a nad morzem 14 st. C, 16 st. C. Wiatr słaby i umiarkowany, okresami porywisty, na wybrzeżu także dość silny, w porywach w rejonie Zatoki Gdańskiej do 65 km/h, z kierunków zachodnich i północnych. Wysoko w Karpatach porywy wiatru do 70 km/h, w Sudetach do 90 km/h.

Pogoda na środę, 1 września 2021 r.

Już od środy pogoda zacznie się zmieniać. Niż, który kształtuje pogodę, odsunie się na wschód od Polski i stopniowo od zachodu Polska zacznie dostawać się pod wpływ klina wyżowego. To spowoduje, że zaczną pojawiać się przejaśnienia i zacznie się robić cieplej.

Jak podaje IMGW, Wyspy Brytyjskie oraz częściowo Skandynawia i Europa Zachodnia są pod wpływem wyżu. Z kolei ośrodki niżowe znajdują się nad Litwą i Ukrainą oraz w rejonie Hiszpanii i Spitsbergenu. Polska nadal jest pod wpływem niżów. Jeden z ośrodków będzie przemieszczał się powoli znad Białorusi nad Litwę, a drugi - wtórny - znad środkowej nad wschodnią Polskę, gdzie stopniowo będzie się wypełniał.

W środę zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami, na południowym wschodzie i wschodzie całkowite z przejaśnieniami. Za wyjątkiem północnego zachodu miejscami opady deszczu, na południowym wschodzie, jeszcze o natężeniu umiarkowanym. W Karpatach prognozowana suma opadów od 15 mm do 25 mm. Temperatura maksymalna od 15 st. C na południowym wschodzie do 21 st. C na zachodzie; w rejonach podgórskich Karpat od 11 st. C do 14 st. C. Wiatr przeważnie umiarkowany, porywisty, w rejonie Zatoki Gdańskiej także dość silny, w porywach do 60 km/h, północno-zachodni i zachodni. Wysoko w Karpatach porywy wiatru do 70 km/h, w Sudetach do 80 km/h.

Zobacz także:

42. urodziny Katarzyny Zielińskiej były wyjątkowo smutne. "Zabrakło tego wspaniałego telefonu"

Sonia Bohosiewicz spełniła marzenie. Zagrała u boku wybitnego aktora i pokazała wspólne zdjęcie

"Jesteś zaniedbana, wieśniaro". Joanna Koroniewska zareagowała na obraźliwy komentarz

Obejrzyj wideo: Pogoda 5-dniowa

Autor: Ewa Podleśna-Ślusarczyk

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości