Pogoda

Pogoda na poniedziałek. W górach możliwe zamiecie śnieżne

Pogoda

Autor:
Michalina
Kobla
Źródło:
PAP/IMGW
Pogoda na 28.11-2.12.2021
Pogoda na 28.11-2.12.2021

Prognoza pogody na poniedziałek, 29 listopada dowodzi, że zima zaczęła się w Polsce na dobre. Synoptycy spodziewają się dalszych opadów deszczu ze śniegiem i śniegu. Temperatura maksymalna wyniesie zaledwie 6 st. nad morzem. W górach możliwe jest wystąpienie zamieci śnieżnych.

Jak informuje IMGW, Północna Skandynawia, zachód i południe Półwyspu Iberyjskiego oraz południowo-wschodnia Rosja są pod wpływem wyżów. Pozostałe obszary kontynentu znajdują się pod wpływem rozległego niżu z ośrodkami nad północnymi Włochami, Słowacją, w rejonie cieśnin duńskich i z nad północno-zachodniej Rosji.

Polska jest w zasięgu rozległego niżu z układem frontów atmosferycznych, którego główny ośrodek znajdzie się nad południowo-wschodnią częścią kraju. Na północy kraju zaznaczy się wpływ frontu związanego z ośrodkiem wtórnym. Będziemy w powietrzu polarnym morskim, cieplejszym na południowym wschodzie. Ciśnienie w południe, w Warszawie, wyniesie 986 hPa i będzie spadało.

Czy czeka nas sroga zima?
Czy czeka nas sroga zima?
Dzień Dobry TVN

Pogoda na poniedziałek, 29 listopada 2021 r.

W nocy z niedzieli na poniedziałek zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Opady deszczu ze śniegiem i śniegu, na wschodzie kraju także deszczu. Prognozowana wysokość opadów deszczu na wschodzie i miejscami na północy do 15 mm. Prognozowany przyrost grubości pokrywy śnieżnej o 5 cm do 10 cm w centrum i na północny kraju; w Karpatach o 14 cm. W czasie opadów śniegu możliwe ograniczenie widzialność do 500 m. Temperatura minimalna od -2 st. C do 3 st. C, w rejonach podgórskich od -5 st. C do -3 st. C. Wiatr słaby i umiarkowany, nad morzem miejscami dość silny, miejscami porywisty, z kierunków zmieniających się. W górach wiatr w porywach do 60 km/h, powodujący miejscami zawieje śnieżne. Uwaga: drogi i chodniki śliskie! W poniedziałek zachmurzenie duże. Opady deszczu, deszczu ze śniegiem i śniegu. Prognozowana wysokość opadów na północny kraju do 10 mm do 15 mm; przyrost pokrywy śnieżnej na północny kraju o 5 cm do 10 cm. Temperatura maksymalna od 1 st. C do 4 st. C, nad morzem do 6 st. C; w rejonach podgórskich od -3 st. C do 0 st. C. Wiatr słaby i umiarkowany, okresami dość silny, nad morzem także silny (od 35 km/h do 50 km/h), porywisty, z kierunków zachodnich. Na północy porywy wiatru w porywach do 70 km/h, wysoko w górach do 80 km/h, a nad morzem do 90 km/h. Wiatr będzie powodował zawieje śnieżne, a w górach również zamiecie.

Zobacz także:

Autor:Michalina Kobla

Źródło: PAP/IMGW

Źródło zdjęcia głównego: gettyimages/chuchart duangdaw

Pozostałe wiadomości