Pogoda

Pogoda na piątek. Opady deszczu i śniegu

Pogoda

Autor:
Ewa
Podleśna-Ślusarczyk
Źródło:
PAP, IMGW
Peter Zelei Images/ Getty Images

Przed nami jeszcze jeden chłodniejszy dzień, a potem pojawia się nadzieja na poprawę pogody. Na Pomorzu Zachodnim temperatura ma wzrosnąć nawet do 15 st. C.

Pogoda na noc z 14 na 15 października

Jak informuje IMGW Skandynawia, częściowo Europa Środkowa i Wschodnia są pod wpływem niżów z układami frontów atmosferycznych. Pozostały obszar kontynentu znajduje się w zasięgu wyżu z centrum nad Francją. Przeważający obszar Polski znajduje się pod wpływem wspomnianego wyżu, stopniowo od północnego zachodu nasunie się zatoka niżowa wraz z ciepłym frontem atmosferycznym, związana z niżem znad Morza Norweskiego. Z północy napływać będzie powietrze pochodzenia arktycznego, które za ciepłym frontem atmosferycznym będzie wypierane przez cieplejsze powietrze polarne morskie. W nocy zachmurzenie duże, jedynie początkowo na południowym wschodzie i wschodzie większe przejaśnienia i rozpogodzenia. Na przeważającym obszarze kraju słabe opady deszczu, wysoko w Tatrach opady śniegu. Temperatura minimalna od 1 st. C, 3 st. C na wschodzie, około 6 st. C w centrum, do 10 st. C, 11 st. C na zachodzie. W pierwszej połowie nocy punktowo na krańcach wschodnich spadek temperatury do -1 st. C. Wiatr słaby umiarkowany, na wybrzeżu wzmagający się do dość silnego, na zachodzie i północy kraju okresami porywisty, na ranem na wybrzeżu w porywach do 60 km/h, południowo-zachodni i zachodni.

Pogoda na piątek, 15 października

W piątek w dzień zachmurzenie duże, na południu i południowym wschodzie oraz w drugiej połowie dnia na północnym zachodzie kraju większe przejaśnienia. Miejscami, głównie w zachodniej i północnej połowie kraju, opady deszczu. Na wybrzeżu możliwe burze. Temperatura maksymalna na przeważającym obszarze od 12 st. C do 15 st. C, chłodniej na północnym wschodzie, Podhalu i miejscami na wybrzeżu od 9 st. C do 10 st. C. Wiatr umiarkowany (20-25km/h), miejscami dość silny (30-35 km/h), lokalnie na wybrzeżu silny (do 45 km/h), porywisty, miejscami w porywach do 65 km/h, na wybrzeżu do 70 km/h, z kierunków zachodnich. Wysoko w Sudetach porywy do 75 km/h.

Przez Polskę przemieszczać się będzie strefa frontu atmosferycznego, z którą związane będą opady deszczu, zwłaszcza na północy i zachodzie Polski. Sucho powinno być jeszcze na południowym wschodzie. Zacznie się też ocieplać, choć na razie głównie na zachodzie – na Pomorzu Zachodnim temperatura wzrośnie do około 15°C.

Zobacz także:

Obejrzyj wideo:

Autor:Ewa Podleśna-Ślusarczyk

Źródło: PAP, IMGW

Pozostałe wiadomości