Pogoda

Pogoda na niedzielę. Uwaga na silny wiatr i krupę śnieżną

Pogoda

Autor:
Lidia
Ostólska
Źródło:
IMGW/ Portal Samorządowy
Pogoda na niedzielę 30 stycznia 2022 r.
Pogoda na niedzielę 30 stycznia 2022 r.
wideo 2/12
Pogoda na niedzielę 30 stycznia 2022 r.

W niedzielę na terenie Polski będzie występowało zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Lokalnie będą występowały opady deszczu oraz deszczu ze śniegiem, śniegu, a nawet krupy śnieżnej. IMGW ostrzega przed bardzo silnym wiatrem, RCB wydało alert.

Pogoda na niedzielę 30 stycznia 2022 r.

Sympatycy białego szaleństwa nie będą mogli liczyć na idealne warunki do szusowania. Synoptycy zapowiadają opady śniegu. Miejscami przyrost pokrywy śnieżnej będzie wynosił od 5 do 10 cm, ale to nie wszystko.

Możliwe są opady atmosferyczne w postaci kulistych, nieprzezroczystych ziarenek lodowych o średnicy od 2 do nawet 5 mm, które określa się mianem tzw. krupy śnieżnej. Jej opad w górach z pewnością będzie utrudniał aktywność narciarzom i piechurom.

Mieszkańcy północnych części kraju powinni liczyć się z umiarkowanymi opadami śniegu. Inaczej będzie na krańcach wschodnich. Tu przyrost pokrywy śnieżnej może wynieść nawet 5 cm grubości.

Termometry w niedzielę będą wskazywały temperaturę od 1°C na wschodzie Polski, około 3°C w centrum, do 5°C, 6°C na zachodzie i nad morzem, natomiast w rejonach podgórskich Karpat około 0°C. Wciąż należy uważać na silny i porywisty wiatr. IMGW informuje, że jego porywy będą wynosiły lokalnie od 50 km/h do 70 km/h. Nad morzem nawet do 120 km/h. Północno-zachodni wiatr odczują także mieszkańcy południa, którym w ciągu dnia mogą towarzyszyć zawieje i zamiecie. Wysoko w górach porywy wiatru będą dochodziły nawet do 150 km/h.

Alerty IMGW trzeciego stopnia: silny wiatr

Ostrzeżenia najwyższego stopnia przed silnym wiatrem obowiązują w województwach: - zachodniopomorskim, w powiatach: polickim, kamieńskim, Świnoujście, goleniowskim, łobeskim, gryfickim, kołobrzeskim, świdwińskim, białogardzkim, koszalińskim, Koszalin, sławieńskim;

- pomorskim, w powiatach: słupskim, Słupsk, bytowskim, kartuskim, lęborskim, wejherowskim, puckim, nowodworskim, gdańskim, Gdańsk, Sopot, Gdynia.

Prognozuje się wystąpienie bardzo silnego wiatru o średniej prędkości od 45 do 60 kilometrów na godzinę, w porywach do 80 km/h, szybko wzrastającego na 75 km/h do 90 km/h, w porywach do 120 km/h. Ma wiać z kierunku zachodniego i północno-zachodniego. Miejscami możliwe są burze.

Na Pomorzu Zachodnim alerty wygasną o godz. 15 w niedzielę, a województwie pomorskim trzy godziny później.

Alerty IMGW drugiego stopnia: silny wiatr

Dla przeważającej części kraju wydano ostrzeżenia drugiego stopnia przed silnym wiatrem. Obowiązują w województwach:

- zachodniopomorskim i pomorskim, wszędzie z wyłączeniem powiatów z alertami trzeciego stopnia, gdzie będą ważne do godz. 18 w niedzielę;

- kujawsko-pomorskim, łódzkim, wielkopolskim i lubuskim, gdzie wygasną w godz. 17-18 w niedzielę;

- warmińsko-mazurskim, gdzie będą ważne od północy z soboty na niedzielę do godz. 18 w poniedziałek;

- podlaskim, gdzie będą ważne od godz. 2 w niedzielę do godz. 6 w poniedziałek;

- mazowieckim, gdzie będą ważne od godz. 18 w sobotę do północy z niedzieli na poniedziałek;

- lubelskim, gdzie będą ważne od godz. 21 w niedzielę do godz. 2 w poniedziałek;

- świętokrzyskim i małopolskim, gdzie będą ważne od godz. 21 w sobotę do godz. 23 w niedzielę;

- podkarpackim, gdzie będą ważne od godz. 22 w sobotę do godz. 3 w poniedziałek;

- śląskim i opolskim, gdzie wejdą w życie o godz. 18 w sobotę, a stracą ważność w godz. 21-23 w niedzielę.

Przewidywane jest wystąpienie silnego i bardzo silnego wiatru o średniej prędkości od 30 do 55 km/h, w porywach do 110-115 km/h, z zachodu i północnego zachodu. W niektórych miejscach mogą pojawić się burze.

Jak zaznacza IMGW, "w związku z dynamicznymi warunkami pogodowymi" ostrzeżenia mogą być aktualizowane, a także kontynuowane z niższym stopniem.

Alert RCB w związku z silnym wiatrem

W części kraju wydano także ostrzeżenia przed zawiejami lub zamieciami śnieżnymi. Obowiązują w województwach dolnośląskim i opolskim, w powiatach podgórskich. Prognozowane są zamiecie i zawieje śnieżne spowodowane opadami śniegu i wiatrem o średniej prędkości od 30 km/h do 55 km/h, w porywach do 115 km/h, z zachodu.

Ostrzeżenia wejdą w życie o godz. 3 i będą ważne do godz. 21 w niedzielę.

Pogoda w Warszawie 30 stycznia 2022 r.

W niedzielę w Warszawie będzie występowało zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Spodziewane są opady deszczu, deszczu ze śniegiem, oraz śniegu. Synoptycy nie wykluczają także lokalnych burz.

Temperatura wyniesie 2°C, jednak silny wiatr zachodni i północno-zachodni będzie potęgował uczucie zimna. Jego prędkość będzie wyniesie nawet do 100 km/h.

Zobacz także:

Autor:Lidia Ostólska

Źródło: IMGW/ Portal Samorządowy

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości