Pogoda

Pogoda na pierwsze dni grudnia. Kiedy temperatura spadnie do -15 stopni Celsjusza?

Pogoda

Aktualizacja:
Autor:
as/Katarzyna
Oleksik
Źródło:
TVN Meteo
Pogoda na początek grudnia 2022 r.

Mimo że początek grudnia będzie dość ciepły i na termometrach zobaczymy nawet 5 stopni Celsjusza, to wysokie temperatury nie zostaną z nami na długo. W ocenie synoptyków niedługo czeka nas zmiana pogody i powrót prawdziwie zimowej aury. W niektórych regionach Polski słupki rtęci mogą pokazać nawet -15 stopni. Co jeszcze czeka nas w pogodzie w najbliższych dniach? Sprawdź prognozę.

Pogoda na grudzień 2022. Jaki będzie początek miesiąca?

Do Polski wciąż płynie wilgotne i zimne powietrze kontynentalne ze wschodu (cieplejsze, z południa kontynentu będzie napływało jedynie nad zachodnią część kraju). Chmury niemal całkowicie przysłonią słońce. Tym samym w całym kraju będzie pochmurno. Przejaśnień można się spodziewać jedynie w regionach okołogórskich. Zdaniem specjalistów w najbliższych dniach można się spodziewać opadów śniegu i śniegu z deszczem, jednak mają być one jedynie symboliczne.

Zima

Jaka będzie zima w tym roku?
Jaka będzie zima w tym roku? Dzień Dobry TVN
wideo 2/4

To łagodne oblicze zimy nie utrzyma się długo. Prognozy dobowej temperatury minimalnej na najbliższe dwa tygodnie, opublikowane przez IMGW, pokazują, że czekają nas mroźne noce i poranki.

- Według modelu GFS już w przyszłym tygodniu wyż z zachodniej Rosji odsunie się dalej na wschód, a jego miejsce zajmie niż, który zaciągnie do nas zimne masy powietrza prosto z północy, znad Arktyki - powiedział synoptyk tvnmeteo.pl Daniel Kowalczyk. - Dlatego też możemy się w nocy spodziewać temperatury spadającej do -15 stopni Celsjusza, na granicy polsko-litewskiej nawet niższej. W dzień temperatury będą nieco wyższe, na północnym wschodzie kraju sięgające -5/-7 st. C - dodał.

Pogoda na piątek, 2 grudnia 2022 r.

Prognozy na piątek, 2 grudnia, pokazują, że dzień będzie pochmurny, przejaśnienia mogą się pojawić jedynie w północnej części kraju. Będzie padał śnieg. W południowo-wschodniej Polsce może spaść do 2 centymetrów białego puchu. Na termometrach zobaczymy w piątek maksymalnie -3 st. C na Suwalszczyźnie, poprzez 0 st. C w centrum kraju do 2 st. C na Ziemi Gorzowskiej i Nizinie Szczecińskiej. Wiatr będzie słaby i umiarkowany. 

Pogoda na weekend 3-4 grudnia 2022 r.

Równie pochmurna będzie sobota, jednak gdzieniegdzie mogą się pojawić przejaśnienia. Zdaniem synoptyków w północno-wschodniej i częściowo wschodniej Polsce mogą się pojawić niewielkie opady śniegu (od 1 do 2 centymetrów). W ciągu dnia termometry wskażą maksymalnie od -3 st. C na Suwalszczyźnie, przez -0 st. C w centrum kraju do 3 st. C na Podkarpaciu. Wiatr nie powinien mam dokuczać.

Niedziela, 4 grudnia - w południowej części Polski - zapowiada się pogodna i bez opadów. W pozostałych regionach będzie pochmurno, może też podać śnieg i śnieg z deszcze. Szacuje się, że może spaść do 3 cm śniegu. Słupki rtęci na termometrach pokażą -1 st. C na Suwalszczyźnie, poprzez 2 st. C w centrum kraju do 4 st. C na południu.

Pogoda na poniedziałek, 5 grudnia 2022 r.

Nowy tydzień przywita nas mgłami. Choć w ciągu dnia powinny one ustąpić, to poniedziałek, 5 grudnia niemal w całym kraju będzie pochmurny. Na Pomorzu i Mazurach najprawdopodobniej będzie padał śnieg (może spaść do 3 centymetrów białego puchu). Termometry wskażą od 0 st. C na Suwalszczyźnie, przez 3 st. C w centrum kraju do 5 st. C na Dolnym Śląsku. Wiatr nie będzie nam dokuczał. Mocniejszych podmuchów mogą się spodziewać jednak mieszkańcy wschodniej części Polski. Prędkość wiatru może tam dojść do 50 kilometrów na godzinę. 

Więcej na ten temat można przeczytać na stronie TVN Meteo.

Zobacz także:

Autor:as/Katarzyna Oleksik

Źródło: TVN Meteo

Źródło zdjęcia głównego: Jose A. Bernat Bacete/Getty Images

Pozostałe wiadomości