Pogoda

Gdzie jest burza 1.08 - radar pogodowy NA ŻYWO. IMGW ostrzega: "mogą pojawić się trąby powietrzne"

Pogoda

W których województwach najgroźniej zabrzmi? Sprawdź, gdzie wystąpią burze i silne opady. Wielu Polaków otrzymało właśnie wiadomości od Rządowego Centrum Bezpieczeństwa: "Uwaga! Dziś w nocy (1/2.08) burze, silny wiatr, ulewny deszcz i lokalnie grad. Możliwe podtopienia. Zabezpiecz również rzeczy, które może porwać wiatr".

W niedzielę będzie nadal burzowo, szczególnie na południu, w centrum i wschodzie kraju - powiedziała PAP synoptyk Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej Małgorzata Tomczuk. Niewykluczone, że pojawią się trąby powietrzne. Temperatura w dzień może wynieść do 30 st. C na Podkarpaciu.

Pogoda na niedzielę, 1 sierpnia 2021 r.

Do Polski wkroczy od południa i od południowego zachodu strefa opadów deszczu. W ciągu dnia będzie się przemieszczała powoli na północ. Największe opady prognozujemy na południu, w centrum i wschodzie - powiedziała Małgorzata Tomczuk.

Jak dodała, burze wystąpią przede wszystkim w Małopolsce, na Podkarpaciu, Kielecczyźnie, Lubelszczyźnie. "Mogą to być silne burze z gwałtownymi zjawiskami, z intensywnymi opadami deszczu do 40-50 mm i z porywistym wiatrem nawet do 100 km/h. Niewykluczone, że gdzieś wystąpią trąby powietrzne" – zaznaczyła synoptyk.

W całym kraju możliwe są opady deszczu. Pojedyncze burze mogą pojawić się w niedzielę jeszcze na południowym wschodzie Mazowsza. "W Warszawie jest niewielkie prawdopodobieństwo burz, ale będzie dużo chmur i opady deszczu, zwłaszcza popołudniu" - dodała Tomczuk.

Słabsze burze spodziewane są z kolei na Wybrzeżu i Pomorzu. Pogoda na zachodzie kraju będzie spokojniejsza, bez gwałtownych zjawisk.

Temperatura wyniesie w niedzielę od 18-19 st. C na Dolnym Śląsku do 30 st. C na Podkarpaciu.

W których województwach zagrzmi najgłośniej?

Ostrzeżenie 3, najwyższego stopnia przed burzami dla woj. podkarpackiego wydał w niedzielę IMGW. Burzom miejscami będą towarzyszyć nawalne opady deszczu oraz porywy wiatru wiejące do 120 km na godz. Alert obowiązuje od godz. 11 w niedzielę do godziny 1 w nocy na poniedziałek i dotyczy wszystkich powiatów.

Jak wynika z ostrzeżenia biura prognoz IMGW w Krakowie, opublikowanego przez Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego w Rzeszowie, w całym regionie w niedzielę prognozowane są burze, którym będą towarzyszyć nawalne opady deszczu do 50 mm, a lokalnie do 70 mm, a także nawałnicowe porywy wiatru wiejące do 120 km na godz. Miejscami prognozowany jest grad. Prawdopodobieństwo wystąpienia zjawisk oceniono na 80 proc.

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed silnym deszczem i burzami, które po południu wystąpią na południu i wschodzie regionu łódzkiego – podał w niedzielę dyżurny Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego w Łodzi Radosław Mielczarek.

"Od godz. 12 do 22 w niedzielę prognozowane są opady deszczu o natężeniu umiarkowanym, okresami silnym. Wysokość opadu do 30 mm, lokalnie do 40 mm. Opadom towarzyszyć będą burze z porywami wiatru do 80 km/h. Możliwy grad" - poinformował dyżurny synoptyk IMGW Lech Buchert.

Zjawiska mogą wystąpić na terenie dziewięciu powiatów na południu i wschodzie regionu: bełchatowskiego, opoczyńskiego, pajęczańskiego, piotrkowskiego i Piotrkowa Trybunalskiego, radomszczańskiego, rawskiego, tomaszowskiego i wieluńskiego.

W niedzielę na terenie woj. śląskiego spodziewane są silne opady deszczu z burzami, lokalnie z gradem - informują meteorolodzy, którzy wydali w tej sprawie dla całego regionu ostrzeżenie drugiego stopnia. Miejscami poziom wody w rzekach może przekroczyć stany ostrzegawcze.

"Wysokość opadu miejscami od 50 mm do 80 mm. Opadom towarzyszyć będą burze z porywami wiatru do 90 km na godzinę. Lokalnie możliwy grad" - ostrzegają meteorolodzy.

Ostrzeżenie obowiązuje w niedzielę od wczesnych godzin porannych do pierwszej w nocy z niedzieli na poniedziałek.

Alert do mieszkańców regionu skierowało Rządowe Centrum Bezpieczeństwa. "Uwaga! Dziś w nocy (1/2.08) burze, silny wiatr, ulewny deszcz i lokalnie grad. Możliwe podtopienia. Zabezpiecz również rzeczy, które może porwać wiatr" - głosi sms, rozesłany w niedzielę rano do mieszkańców m.in. województwa śląskiego.

Obfite opady - jak wynika z informacji biura prognoz hydrologicznych IMGW w Krakowie - mogą skutkować wezbraniem wody w rzekach i przekroczeniem stanów ostrzegawczych w zlewni Małej Wisły, Soły oraz Przemszy.

W nocy z niedzieli na poniedziałek największe opady deszczu z burzami spodziewane są na północnym wschodzie i wschodzie. Na Podlasiu wysokość opadów miejscami może wynieść wtedy do 50 mm. "Niewykluczone, że w całej Polsce będą przelotne opady, ale zdecydowanie mniej groźne" – dodała synoptyk.

Temperatura w nocy spadnie w Polsce do 12-17 st. C.

Gdzie jest burza? Radar pogodowy na żywo

Zobacz także:

Pogoda na sierpień. Jaki będzie koniec wakacji?

Co zobaczyć w Górach Sowich? Atrakcje, tajemnice, szlaki

Sudety i ich atrakcje. Poznaj wyjątkowe miejsca na górskich szlakach i poza nimi

Autor: Ewa Podleśna-Ślusarczyk

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Moment RF

Pozostałe wiadomości