Pogoda

Nietypowe atrakcje? Na mapie Muzeum Mydła i Historii Brudu w Bydgoszczy

Pogoda

Autor:
Patrycja
Sibilska
Reporter:
Diana Kautz
Źródło:
Dzień Dobry TVN
Muzeum mydła i historii brudu

Muzeum Mydła i Historii Brudu w Bydgoszczy to wyjątkowe miejsce, w którym poznacie niezwykłą historię higieny człowieka i kostki mydła. "Tam, gdzie śmierdzą wszyscy nie czuć nikogo" - tak kiedyś tłumaczono sobie brak higieny. Poznajcie historię mydła, które odmieniło wszystko w codziennej toalecie człowieka.

Jak powstaje mydło? Warsztaty w Muzeum Mydła i Historii Brudu

Muzeum Mydła i Historii Brudu to miejsce dla osób w każdym wieku. Każda wizyta rozpoczyna się od warsztatów, podczas których wykonuje się własne mydło. Z czego zrobione jest mydło?

- Mydło powstaje z różnego rodzaju tłuszczów, ale aby zaszła reakcja, która zmieni stan tłuszczu, należy użyć popiołu, który je zmydli- mówi Pan Piotr, przewodnik Muzeum Mydła i Brudu w Bydgoszczy.

Cały proces odwiedzający poznają podczas warsztatów, to tam wybierają barwę i aromat, który mieszają z bazą mydlaną i przelewają do foremki, tworząc swoje własne mydełka. Na bardziej kreatywnych początkujących mydlarzy czekają różne dodatki, takie jak muszelki, czy otręby, nadające stworzonym kostkom mydła spersonalizowanych cech i pielęgnujących właściwości.

Eksponaty Muzeum Mydła i Brudu w Bydgoszczy

W bydgoskim Muzeum Mydła i Brudu można też zobaczyć niesamowite eksponaty, które przenoszą nas niczym wehikuł czasu do przeszłości. Eksponaty w gablotach to nic innego jak kostki mydła z minionych lat i narzędzia służące do higieny w zapomnianych już czasach.

Historia higieny człowieka to także historia prania. Od tarek, poprzez dzwony, sztukacze, aż do starej poczciwej Frani, która w każdym budzi sentyment.

Wyprawa do muzeum jest zawsze ciekawym pomysłem na spędzenie czasu z dziećmi. Warto więc skorzystać z mapy muzeów nietypowych, którą szczegółowo prezentuje w swoim materiale nasza reporterka Diana Kautz.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

Zobacz także:

Autor:Patrycja Sibilska

Reporter: Diana Kautz

Źródło: Dzień Dobry TVN

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości