Pogoda

Pogoda na wtorek 31 sierpnia. Czy możemy liczyć na ocieplenie?

Pogoda

Aktualizacja:

Wszyscy niecierpliwie wyczekują ocieplenia. Dawno nie było tak deszczowej i chłodnej końcówki wakacji. Niestety, okazuje się, że wtorek nie zapowiada się lepiej, a najbliższe dni także nie przyniosą oczekiwanych zmian. W górach kolejny raz spadnie śnieg.

Pogoda na poniedziałek, 30 sierpnia 2021 r.

Poniedziałek będzie pochmurny i deszczowy, na południu spodziewane są burze. Będzie też chłodno. Temperatura utrzymywać się będzie poniżej 20 stopni - prognozuje synoptyk IMGW-PIB Grażyna Dąbrowska.

Poniedziałek przywita mieszkańców całego kraju chmurami. "Możliwe są niewielkie przejaśnienia - ale tylko możliwe. Padać będzie wszędzie" - dodała Dąbrowska. Opady chwilami będą intensywne, szczególnie na południu, w centrum i na wschodzie kraju. Na południu kraju spodziewane są też burze. Wiatr będzie słaby, tylko nad morzem silniejszy i w czasie burz. Na wybrzeżu zachodnim w porywach do 65 km/h, z kierunków północnych. W czasie burz porywy wiatru do 60 km/h. W Sudetach porywy wiatru do 55 km/h. Miejscami tworzyć się będą mgły ograniczające widzialność do 300 metrów.

Jak zaznaczyła synoptyk, nie będzie też ciepło. Temperatura wzrośnie do 19 stopni C. na zachodzie, do ok. 18 stopni C. na wybrzeżu, a w rejonie intensywnych opadów do ok. 15-16 C.

Jak informuje IMGW, Europa Zachodnia i Północna są w zasięgu wyżów. Na pozostałym obszarze kontynentu pogodę kształtują niże. Polska jest w zasięgu wypełniającego się niżu z ośrodkiem głównym w rejonie Morza Czarnego. Na północy i wschodzie kraju zaznaczy się wpływ frontów atmosferycznych. Pozostaniemy w wilgotnym powietrzu polarnym morskim.

Ciśnienie w Warszawie w południe wyniesie 998 hPa i będzie spadać.

Prognozowana wysokość opadów do 25 mm, miejscami na Górnym Śląsku, w Małopolsce, na Mazowszu i Lubelszczyźnie do 30 mm. Wysoko w Tatrach deszcz ze śniegiem i śnieg.

W nocy z poniedziałku na wtorek zachmurzenie duże, większe przejaśnienia jedynie na wschodzie. Opady deszczu, chwilami na południowym zachodzie oraz miejscami na Mazurach o natężeniu umiarkowanym i tam prognozowana wysokość opadów do 20 mm. Wysoko w Tatrach deszcz ze śniegiem i śnieg. Lokalnie mgła ograniczająca widzialność do 200 metrów. Temperatura minimalna od 10°C na południu do 15°C nad morzem, tylko w rejonach podgórskich Karpat od 8°C do 9°C.

Wiatr słaby i umiarkowany, na wybrzeżu i Podkarpaciu porywisty, z kierunków zachodnich i północnych. Na zachodnim wybrzeżu porywy wiatru do 60 km/h. W Sudetach porywy wiatru do 65 km/h.

Pogoda na wtorek, 31 sierpnia 2021 r.

We wtorek zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Opady deszczu, chwilami na południowym zachodzie i Mazurach o natężeniu umiarkowanym i tam prognozowana wysokość opadów do 20 mm. Lokalnie burze. Rano gdzieniegdzie zanikająca mgła ograniczająca widzialność do 300 metrów. Temperatura maksymalna od 14°C lokalnie na południowym wschodzie, 17°C, 19°C na przeważającym obszarze kraju, do 20°C miejscami na północnym wschodzie; w rejonach podgórskich Karpat około 13°C. Wiatr słaby i umiarkowany, na zachodzie porywisty, z kierunków zachodnich i północnych. W czasie burz oraz na wybrzeżu porywy wiatru do 60 km/h. W Sudetach porywy wiatru do 65 km/h.

W poniedziałek w Warszawie zachmurzenie duże i opady deszczu, które okresami mogą być o umiarkowanej intensywności. Prognozowana suma opadów do 20 mm. Temperatura maksymalna 16°C. Wiatr słaby, zmienny.

W nocy w stolicy zachmurzenie duże. Przelotne opady deszczu. Temperatura minimalna 12°C.Wiatr słaby, zmienny.

We wtorek w Warszawie zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Przelotne opady deszczu. Możliwa burza. Temperatura maksymalna 18°C. Wiatr słaby, w czasie burzy porywisty, zmienny.

Zobacz także:

Autor: Ewa Podleśna-Ślusarczyk

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości