Pogoda

Pełnia Księżyca w październiku, czyli Księżyc Myśliwych. Kiedy będzie można go zobaczyć?

Pogoda

Autor:
Diana
Ryściuk
Źródło:
tvn24
Jose Antonio Bernat Bacete/Getty ImagesPełnia Księżyca Myśliwych

W październiku 2021 r. będzie można zobaczyć pełnię Księżyca. Kiedy na niebie pojawi się Księżyc Myśliwych? Co oznacza ta nazwa i skąd się wzięła?

Kiedy październikowa pełnia Księżyca?

Pełnię Księżyca będziemy mogli podziwiać w środę, 20 października 2021 roku. Według kalendarza astronomicznego, naturalny satelita Ziemi będzie widoczny już o godzinie 14:56.

Pełnia Księżyca w październiku to Pełnia Księżyca Myśliwych. Skąd ta nazwa?

Pierwsza pełnia Księżyca po letnich żniwach to tzw. pełnia myśliwych. Jej nazwa nawiązuje do najlepszego w roku miesiąca na polowanie na dzikie zwierzęta. Po lecie mają być w dobrej formie, wręcz "utuczone". Poza tym nie są w stanie dobrze się ukryć na gołych po skoszeniu zbóż i traw polach.

Podobnie jak w przypadku pełni żniw, Księżyc w Pełni Myśliwych jest wyjątkowo jasny i długo pozostaje na niebie, przez co noc jest jaśniejsza niż zwykle. Inne jego nazwy to Księżyc Podróży i Więdnących lub Obumierających Traw. Pierwsze wzmianki o Księżycu Myśliwych w oksfordzkim słowniku języka angielskiego pochodzą z 1710 roku.

Pełnia Księżyca październik 2021 – jak i gdzie ją oglądać?

Podobnie jak w przypadku wszystkich innych pełni, obserwacja zjawiska i jej jakość zależy od warunków pogodowych, a zwłaszcza zachmurzenia nieba. Najlepsza widoczność jest w miejscach ciemnych, a więc oddalonych od świateł miasta. Do podziwiania Pełni Myśliwych nie są potrzebne specjalistyczne sprzęty, ale warto przyjrzeć mu się przez teleskop czy lornetkę.

Zobacz także:

Zobacz wideo: Jak księżyc wpływa na nasz sen?

Autor:Diana Ryściuk

Źródło: tvn24

Źródło zdjęcia głównego: Jose Antonio Bernat Bacete/Getty Images

Pozostałe wiadomości