Dzień Jedności Kaszubów. "Jeden czepiec był wartości jednej krowy"

Źródło: Dzień Dobry TVN
Wielkie kaszubskie święto
Wielkie kaszubskie święto
Śladami rdzennych mieszkańców Ameryki
Śladami rdzennych mieszkańców Ameryki
Japońskie korzenie polskiej aktorki
Japońskie korzenie polskiej aktorki
Brazylijka na tropie polskich korzeni
Brazylijka na tropie polskich korzeni
Osi Ugonoh z "Top Model" o korzeniach, rodzinie i rasizmie. "Czuję się Polką, ale też czuję się Nigeryjką. Chodzi o to, by celebrować różnorodność"
Osi Ugonoh z "Top Model" o korzeniach, rodzinie i rasizmie. "Czuję się Polką, ale też czuję się Nigeryjką. Chodzi o to, by celebrować różnorodność"
Duchowa podróż do rdzennych mieszkańców Ameryki
Duchowa podróż do rdzennych mieszkańców Ameryki
Dzień Jedności Kaszubów obchodzony jest co roku 19 marca. Przypominamy podróż Doroty Gardias, która w 2022 roku wybrała się na sopockie molo, żeby u źródła dowiedzieć się, czym charakteryzuje się wyjątkowa kultura Kaszub i na ile sposobów mieszkańcy tego regionu potrafią przygotować ziemniaki?

Historia obchodów Dnia Jedności Kaszubów

Obchody mają na celu promowanie kultury kaszubskiej: zorganizowane są kiermasze twórców ludowych, wystawy rękodzieł, spotkania rocznicowe upamiętniające chwile znaczące dla Kaszub, przypominające istotne wydarzenia lub postacie, które miały wpływ na ich historię. Tradycyjnym elementem obchodów Dnia Jedności Kaszubów jest turniej gry w kaszubską „Baśkę”.

Pierwszy Dzień Jedności Kaszubów odbył się w 2004 roku w Gdańsku. Wcześniej dzień ten obchodzono jako Święto Kaszub. Od 2006 roku, dzięki aktywności Marka Wantoch-Rekowskiego, wzbogacono go wspólnym muzykowaniem akordeonistów (nie tylko z Pomorza). Corocznie podczas spotkania podejmowana jest próba pobicia rekordu w jednoczesnej grze na akordeonach. Zawsze do gry służą akordeonowe aranżacje znanych kaszubskich melodii. Ostatni rekord należy do Bojana, gdzie zagrało wspólne 371 osób 

- Tradycyjny kaszubski instrument to akordeon, ale z takich typowo naszych regionalnych instrumentów to diabelskie skrzypce, czy burczybas - powiedział Pan Paweł Nowak muzyk, grajacy podczas święta na akordeonie. - To jest taka beczułka z której wychodzi koński ogon, na ręce i na ten ogon polewa się wodę, pociąga za ten ogon. - I mamy tak zwane doły - żartuje Dorota Gardias.

Kaszubski haft i kuchnia regionalna

Struktura kolorystyczna haftu kaszubskiego składa się z pięciu kolorów: niebieskiego, czarnego, czerwonego, zielonego i żółtego. Występują między innymi motywy bratków, chabrów, dzwonków, goździków, koniczynek, lilii, niezapominajek i róż zaczerpniętych z okolicznej przyrody. Dominującą rolę kolorystyczną odgrywa kolor toni jeziornej – niebieski, uzupełniony kolorami czerwonym, czarnym, zielonym i żółtym – odpowiadającym kolorom lasów i łąk kaszubskich.

- Kultura kaszubska i haft kaszubski żyje i rozwija się - z dumą mówi Pani Brygida Michalewicz. - Czepce były bardzo drogie, taki czepiec był wartości jednej krowy - opowiada o elementach tradycyjnych strojów mieszkanka Kaszub.

Wśród Pań obecnych podczas obchodów panowała zażarta dyskusja na temat śledzi po kaszubsku i okazało się, ze każda z nich ma swój własny przepis. Jednak zgoda była u wszystkich na to, że kuchnia kaszubska choć uboga to przepyszna, a na ziemniaki sposobów na Kaszubach jest więcej niż na śledzie, bo aż 100.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor: Patrycja Sibilska

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości