Atak zimy w Polsce. Wiele osób zostało bez prądu, jedna osoba zmarła

Autor:
Teofila
Siewko
Źródło:
TVN Meteo
Osiedle mieszkalne

Sobotni atak zimy dał się we znaki niemal wszystkim mieszkańcom Polski. Pod ciężarem padającego śniegu łamały się konary i gałęzie drzew, a wiele osób zostało bez prądu. Jak obecnie wygląda sytuacja?

Intensywne opady śniegu - duża liczba awarii

W konsekwencji intensywnych opadów śniegu około 30 tysięcy odbiorców pozostało bez prądu, poinformował Łukasz Boczar z rzeszowskiego oddziału PGE Dystrybucja.

- Uszkodzonych jest 70 linii średniego napięcia oraz 980 stacji transformatorowych. Trwa usuwanie awarii. Głównie dotyczy to powiatów krośnieńskiego, sanockiego i mieleckiego - powiedział w sobotę po południu Boczar. Nad ranem w regionie bez prądu było nawet 120 tysięcy odbiorców.

Zima

Jaka będzie zima w tym roku?
Jaka będzie zima w tym roku? Dzień Dobry TVN
wideo 2/4

Także w Małopolsce powalonych zostało wiele linii energetycznych. Rzeczniczka TAURON Dystrybucja SA Ewa Groń przekazała, że o godzinie 18 w sobotę bez energii elektrycznej pozostawało nadal około 47 tysięcy odbiorców. Naprawa może trwać do niedzieli, doszło do rozległych uszkodzeń sieci średniego i niskiego napięcia, a o godzinie 6 rano w niedzielę bez prądu wciąż pozostawało 108 tysięcy odbiorców. Jak podał portal TVN Meteo "ekipy energetyków w niektórych rejonach miały problemy z dotarciem do miejsc awarii z uwagi na powalone na drogi drzewa".

Problemy pojawiły się również na trasach pociągów, gdzie pod naporem śniegu drzewa osunęły się na trakcję elektryczną, blokując przejazd pociągów.

Także na Podlasiu sytuacja wyglądała podobnie - w sobotę do godziny 17 odbiorców bez prądu było około 1,3 tysięcy, z czego połowa w rejonie energetycznym Bielsk Podlaski. W niedzielę rano przez awarię prądu nie miało około 15 tysięcy odbiorców.

- Awarie w obszarze Bielska powodował głównie ciężki, mokry śnieg, który łamał drzewa. Energetycy zdejmowali drzewa z linii, naprawiali uszkodzone przewody. Do wymiany jest też kilka złamanych słupów - poinformowała Agnieszka Bajerska z PGE Dystrybucja SA.

W Wielkopolsce apelowano do kierowców o zachowanie ostrożności, a także do ograniczenia prędkości. Podobna sytuacja miała miejsce na Śląsku - drogi były śliskie, a w wielu miejscach przykryte warstwą błota pośniegowego. 

Interwencje Straży Pożarnej w związku z intensywnymi opadami śniegu

Jak przekazał rzecznik Państwowej Straż Pożarnej brygadier Karol Kierzkowsk w sobotę w związku z opadami śniegu interweniowano niemal 4,5 tysiąca razy. Zgłoszenia dotyczyły województw: małopolskiego (2035), podkarpackiego (810), mazowieckiego (428), lubelskiego (317) śląskiego (290), świętokrzyskiego (159) i podlaskiego (104). Podczas usuwania przewróconych drzew trzech ratowników odniosło obrażenia. Dodatkowo z powodu awarii w województwie podkarpackim strażacy trzykrotnie użyczali agregatów prądotwórczych w celu wspomagania aparatury medycznej podtrzymującej życie. 

- W nocy z piątku na sobotę 70-letnia mieszkanka miejscowości Wawrzka (woj. małopolskie) zmarła, ponieważ z powodu braku prądu przestał działać jej koncentrator tlenowy. Strażacy próbowali dostarczyć kobiecie butlę tlenową, ale ich samochód utknął na zaśnieżonej drodze - podał portal TVN Meteo.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Więcej przeczytasz na TVN Meteo

Zobacz także:

Autor:Teofila Siewko

Źródło: TVN Meteo

Źródło zdjęcia głównego: Melena-Nsk/Getty Images

Pozostałe wiadomości